ABD İstihbarat Teşkilatı – Corona virüsü laboratuvarda oluşturulmadı

ABD istihbarat teşkilatlarına göre, yeni korona virüsü laboratuvarda üretilmedi.

Ulusal İstihbarat Teşkilatı (ODNI) başkanı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Covid-19 virüsünün ne insan yapımı ne de genetik olarak değiştirilmiş olduğu konusunda geniş bilimsel görüş birliğine varıldı. Virüs salgınının enfekte hayvanlarla temastan mı yoksa Wuhan’daki bir laboratuvarda kazadan mı kaynaklandığını görmek için tüm bilgiler titizlikle kontrol edilmeye devam edecektir.

Son zamanlarda söylentiler, yeni virüsün biyolojik silahlar için bir devlet laboratuvarında Çinli bilim adamları tarafından geliştirildiğini ve oradan yayıldığı ileri sürülmüştü. Bu görüş Çin karşıtı çevreler ve ABD Başkanı Donald Trump ve destekçileri tarafından yüksek sele dile getiriliyor.  ABD istihbarat teşkilatları bu varsayımları haftalardır reddediyor.

Dünya çapında, 3.2 milyondan fazla insan, Covid-19 virüs tarafından efekte oldu. Hızla yayılan ve bütün dünyayı etkisi altına alan salgından neredeyse 230.000 kişi hayatını kaybederken  ABD salgının merkez üstü olmaya başladı. ABD bir ay gibi kısa bir sürede Vietnam savaşında kaybettiğinden fazla insan kaybı yaşayan ülke oldu.