AB: ”Türkiye İnsan haklarında uluslararası hukuka saygı duymalı”

AB, dürüst ve güçlü bir ortaklık için Türkiye’nin insan haklarında uluslararası hukuka uyması gerektiğini belirtti.

Avrupa Birliği, dürüst ve güçlü bir ortaklık için Türkiye’nin insan haklarında uluslararası hukuka uyması gerektiğini belirtti.

Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Ankara’da  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi.

AB yetkilileri, Türkiye ve AB arasında ekonomik bağları güçlendirme, iklim değişikliği, halk sağlığı, aşılama programı konularında üst düzey temaslara devam etme ve mülteciler konularını ele aldıklarını belirtti.

Michel, “AB’nin stratejik çıkarı, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrar ile Türkiye’yle karşılıklı yarar ve pozitif ilişkilerdedir” dedi.

Von der Leyen ise “İnsan hakları konusunun müzakere edilemez olduğunu” söyledi.

Leyen, Türkiye’nin çekildiği İstanbul sözleşmesinin kadınları ve çocukları koruduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin sözleşmeden çekilmesinin ”yanlış işaret” verdiğini, AB’nin bu konudaki olumsuz gelişmeleri takip etmeye devam edeceğini belirtti.

Leyen, bir gazetecinin HDP’yi kapatma girişimi, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’la ilgili bir sorusu üzerine ”AİHM’in Kavala ve Demirtaş’la ilgili kararları nettir. Türkiye’nin AİHM kararlarına uyması önemlidir” yanıtını verdi.