AB Meta’yı kişisel veri transferi nedeniyle 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı

Avrupa Birliği (AB), sosyal medya devi Meta’yı (eski adıyla Facebook) kişisel verileri ABD’ye aktarması nedeniyle 1,2 milyar euro para cezasına çarptırdı. AB, Meta’nın Avrupa vatandaşlarının verilerini yeterince korumadığını ve ABD istihbarat servislerinin erişimine açtığını belirtti.

Meta, karara itiraz edeceğini ve veri transferlerinin güvenli olduğunu savundu. Meta sözcüsü, “Avrupa vatandaşlarının verilerini korumak için yüksek standartlara sahibiz. Veri transferlerimiz AB’nin Genel Veri Koruma Tüzüğü’ne (GDPR) uygun olarak yapılıyor. Bu kararı haksız ve orantısız buluyoruz” dedi.

AB’nin kararı, Avrupa Adalet Divanı’nın Temmuz 2020’de ABD ile AB arasındaki veri transfer anlaşmasını geçersiz kılmasının ardından geldi. Mahkeme, ABD’nin veri koruma yasalarının AB standartlarını karşılamadığına hükmetmişti.

Veri transferleri, Meta’nın Avrupa’daki kullanıcılarına hizmet vermesi için hayati önem taşıyor. Meta, Avrupa’da yaklaşık 450 milyon günlük aktif kullanıcıya sahip. AB’nin para cezası, Meta’nın 2020 yılında Avrupa’dan elde ettiği gelirin yüzde 4’üne denk geliyor.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku