8 ayda 71 bin 500 esnaf kepenk kapattı

Türkiye’de işletme sahiplerinin yaşadığı ekonomik zorluklar nedeniyle işyerlerini kapatma kararı alma oranı artıyor. 2022’nin ilk 8 ayında 59 bin 900 esnaf işyerini kapatırken, 2023’ün ilk 8 ayında bu sayı yüzde 20 artarak 71 bin 500’e ulaştı.

Yükselen elektrik ve kira gibi girdi maliyetleri, borç yükü, ve ekonomik darboğaz, esnafı işyerlerini kapatmaya itiyor. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) verilerine göre, ekonomik zorluklar nedeniyle esnafın işyerlerini kapatma eğilimi artıyor.

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, 2022’nin ilk 8 ayında 59 bin 900 esnafın işyerini kapattığını, ancak bu rakamın 2023’ün ilk 8 ayında yüzde 20 artarak 71 bin 500’e çıktığını açıkladı.

Başevirgen, ekonomik baskıların vatandaşın alım gücünü düşürdüğünü ve işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafın zor günler geçirdiğini belirtti.

Girdi maliyetlerindeki artış, bankalara olan borçlar ve ekonomik darboğaz nedeniyle işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaf, vatandaşın alım gücünün düşmesi ve ekonomik baskılar nedeniyle zor günler yaşıyor.

CHP’li Başevirgen, KOBİ’lerin bankalara olan borçlarının Temmuz ayı itibariyle 2 trilyon 868 milyar liraya yükseldiğini ve borcu takibe düşen KOBİ sayısının 330 bine ulaştığını açıkladı.

Esnafın yaşadığı zorlukların devam etmesi ve işletme giderlerinin artması, toplu iflasların artmasına yol açabilir. Esnafın kaybı, işsizlik sorununu daha da büyütebilir.