DİSK: TÜİK’in sahte verileriyle ücretler belirlenemez

DİSK, TÜİK’in gerçeği yansıtmayan enflasyon rakamlarına tepki göstermek için İstanbul ve Ankara’da eylem yaptı. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TÜİK’in emekçilerin ekmeğiyle oynadığını ve gelir adaletsizliğine neden olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamları, işçi ve emekçiler tarafından kabul edilmiyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), TÜİK’in gerçeği yansıtmayan verilerine karşı İstanbul ve Ankara’da protesto eylemleri düzenledi.

DİSK İstanbul Bölge Temsilciliği, TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Gelir eşitsizliğindeki adaletsizliğe isyan ediyoruz” denildi. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Ankara’da TÜİK Genel Müdürlüğü önünde bir grup yönetici ve üyeyle birlikte eylem yaptı.

Çerkezoğlu, TÜİK’in iktidarın ücretleri baskılama politikasını hayata geçirmek için enflasyonu ve bütün verileri karartarak açıkladığını öne sürdü. “Milyonların cebine girecek para milyonların evine girecek ekmek adeta TÜİK tarafından belirleniyor. TÜİK ülkemizde adeta en büyük patron gibi. Bütün emekçilerin gelirleri onun açıkladığı oranlara göre belirleniyor. O nedenle enflasyonun eksik ve hatalı ölçülmesi emekçilerin hakkının gasbedilmesi demektir.” dedi.

Çerkezoğlu, TÜİK’in bilimsel, şeffaf ve açık davranması gerektiğini vurgulayarak, “Halkın, emekçinin cebine girecek parayı azaltmayın. Halkın yoksullaşmasına alet olmayın.” çağrısında bulundu.