‘2016 En Sıcak Yıl Olacak’

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Teşkilatı’na göre 2016 yılı, şimdiye kadarki en sıcak yıl olarak kayıtlara geçecek.

Teşkilatın yayınladığı rapora göre 2016 yılının ‘en sıcak yıl’ sıralamasında 2015’i geçme olasılığı çok yüksek.

Teşkilatın Genel Sekreteri Petteri Taalas, 2015 yılında görülen sıcaklık rekorlarının 2016 kayıtlarında kırılacağını söyledi. Taalas, ”El Nino iklim olgusunun neden olduğu ek ısınma ortadan kalktı. Ancak küresel ısınmanın yol açtığı ısınma devam edecek” dedi.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Teşkilatı, 2016 yılına dair önverilerin küresel sıcaklıkların sanayileşme devri öncesine göre 1,2 Santigrad derece arttığını bildiriyor.

Verilere göre 2016 yılı Ocak ile Eylül ayları arasında ölçülen sıcaklıklar, 1961-1990 yılları arasında kaydedilen ortalama 14 Santigrad derecelik sıcaklıktan 0,88 derece daha yüksek.

Sıcaklıklardaki yükselme, yılın ilk aylarında 2015 ve 2016‘da görülen güçlü El Nino iklim olgusundan kaynaklanıyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Teşkilatı’nın 2016 yılına ilişkin öngörülerinin doğru çıkması, 17 en sıcak yılın 16‘sının 21‘inci yüzyıla ait olduğu anlamına gelecek. 20‘inci yüzyılda ise 1998 yılı, en sıcak yıllardan biri olarak kayıtlara geçmişti.

Dünyanın bazı noktalarında ise sıcaklıkların çok daha keskin yükselmeler gösterdiği tespit edildi.

2016’da Rusya’nın Kuzey Kutbu halkası içinde kalan bölümlerinde sıcaklıklar, uzun vadeli ortalamaların 6 ila 7 Santigrad derece üzerinde oldu. Yine Kuzey Kutbu ve hemen güneyinde Rusya, Amerika’nın Alaska eyaleti ve Kanada’nın kuzeybatı kesimlerine ait bölgelerde sıcaklık en az 3 derece arttı. Sıcaklıklardaki değişiklikler, geçmişte ise kesirlerle ölçülüyordu.

Küresel sıcaklıkların yükselmesi, aşırı hava olaylarını tetikliyor.

Uzmanlara göre, ”İklim değişikliği nedeniyle aşırı hava olaylarının sayısı ve etkisi arttı. Bir zamanlar nesilde bir tanık olunan aşırı sıcak hava dalgaları ve sel felaketleri, rutin hale geldi. Deniz seviyelerinin yükselmesi ise tropik fırtınalar nedeniyle su baskınlarının artmasına neden oldu.”

Uzman, iklime ilişkin tahminlerin daha hassas şekilde yürütülmesinin, ülkelerin gelecekteki değişikliklere daha iyi hazırlanmasını sağlayacağını bildirdi.