Yok, Daha Neler; Halayda mı?

Dicle Üniversitesi’nde, Kürtçe marşlar seslendiren 12 öğrenciye, haklarında ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla açılan davanın daha ilk duruşmasında mahkeme, her bir öğrenciye 1’er yıl 8’er ay hapis cezası verdi

Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi’nde (DÜ) okuyan 12 öğrenci hakkında, 26 Şubat 2014 günü üniversitenin kampusunda stant kurup, destek amaçlı Özgür Gündem, Azadiya Welat ve Demokratik Ulus gazeteleri satarken halay çekip, Kürtçe marşlar seslendirdikleri için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan dava karara bağlandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, söz konusu suçlama şu gerekçelere dayandırıldı: “Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi önünde yaklaşık 50 kişilik öğrencilerin toplandığı ve müzikli etkinliğe başladıkları, davul ve zurna eşliğinde halay çektikleri esnada eylemci grubun hep birlikte PKK/KCK terör örgütünün övücü mahiyetindeki ‘Çerxa Şoreşê (Devrimci Çarkı)’ isimli sözde marşı söyledikleri, daha sonra ‘Ha gerilla, gerilla’ şeklindeki Abdullah Öcalan’ı ve örgütün kırsal alanda faaliyet gösteren ‘teröristleri’, övücü, sahiplenici sloganlar atarak örgütün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övmek ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde propagandasını yapmak suretiyle üzerine atılı suçları işledikleri deliller ile tüm evrak kapsamında anlaşılmaktadır.”

Öğrencilerin stant başında şarkı söyleyip, halay çekerken polislerce çekilmiş fotoğraf ve görüntülerinin delil olarak eklendiği iddianame, Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından da kabul edildi.

“Örgüt propagandası yapmak” ile suçlanan öğrenciler, davanın 29 Ocak’ta görülen ilk duruşmasında hakim karşısına çıktı. Verdikleri savunmalarda ileri sürülen suçlamayı reddeden J.Ç, A.D., M.S., H.Ş., C.A, D.K., M.R.Ç., S.K., Ş.S., G.B., H.A. ve E.T.’ye 1’er yıl 8’er ay hapis cezası verildi.

Öğrenciler soruşturma kıskancında

Üniversitedeki soruşturma ve cezaların gündemden düşmediği 2014 yılı içerisinde, neredeyse en ufak bir demokratik tepkiye dahi polis müdahalesi yaşanırken, onlarca öğrenci gözaltına alınarak tutuklanmıştı. En son Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından Roboski katliamının yıl dönümünde stant açmalarının yanı sıra AKP’nin anti-demokratik uygulamaları ile yılbaşı kutlamanın “günah” sayan AGD’lileri protesto ettikleri gerekçesiyle 61 öğrenciye toplam 80 soruşturma açılmıştı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) verilerine göre ise, Kürdistan illerindeki üniversitelerde 2014 yılı içerisinde üniversite rektörlükleri tarafından 725 öğrenci hakkında soruşturma açıldı. Bunlardan 101’ine çeşitli cezalar verilirken, 5 öğrenci de eğitim gördükleri okullarından atıldı.