Yerel seçimlerde eşit temsil için EŞİK’ten çağrı

Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK), yerel seçimlerde gösterilecek adayların en az yüzde 50’sinin kadın olması gerektiğini belirtti.

EŞİK, yaptığı yazılı açıklamada, “Yerel yönetimlerde kadınlar, yok denecek kadar az sayıda temsil edilmektedir. 2019 yerel seçim sonuçlarına göre yerel yönetimlerde kadın temsil oranı yalnızca yüzde 3’tür. Oysa, demokrasinin temel koşullarından birisi eşit temsildir” dedi.

Eşit temsilin sağlanabilmesi ve eşitleyici politikaların uygulanması için, partilerin yerel seçimlerde gösterecekleri adayların en az yüzde 50’sinin kadın olması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Dolayısıyla, siyasi partilerin, belediye başkanlıkları için kadınları seçilebilme şansları yüksek olan il, ilçe ve beldelerden aday göstermelerini bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, belediye meclisleri ve il genel meclislerine gösterilecek adayların, bir kadın-bir erkek olarak, fermuar sistemi izlenerek sıralanması gerektiği belirtildi. Aday adaylığı başvurularında, kadınlardan başvuru ücreti alınmaması ve “zorunlu bağış” gibi uygulamalardan vazgeçilmesi gerektiği de vurgulandı.

EŞİK, aday belirleme sürecinin yanı sıra, seçilecek adayların niteliklerinin de son derece önemli bulduğunu ifade etti. Açıklamada, “Kadın ve erkek, tüm adayların toplumsal cinsiyet eşitliğini benimsemiş, her türlü ayrımcılığa karşı, insan, kadın, doğa ve hayvan haklarına saygılı kişiler olmasında ısrar ediyoruz” denildi.

Adayların bu konularda donanımlı olmasını ve bunu katkıda bulundukları kadın örgüt ve platformlarında, akademide, belediyelerde, sendikalarda, partilerde, demokratik kitle örgütlerinde kanıtlamış olmalarını beklediklerini belirten EŞİK, adayların laiklik ve hukukun üstünlüğünü savunan, bilime saygılı, sermayenin değil, halkın ve doğanın çıkarlarını gözeten, yoksullukla mücadeleyi amaç edinmiş kişiler olması konusunda ısrarcı olduğunu kaydetti.

Açıklamada, “Ekoloji hareketinden gelen, iklim adaletini savunan ve iklim krizinin etkileri ve tüm afetler için politika geliştirebilecek adaylara yer verilmesini istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Adayların, yönetmeye talip oldukları yerlerin sorunlarını bilen ve bu sorunlara çözüm üretebilme vizyonuna sahip, israftan kaçınan, güvenilir, yenilikçi, barışçı ve liyakat sahibi kişiler olması gerektiğine vurgu yapan EŞİK, açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Hepimizin özlemi olan demokratikleşmeye, halkın sorunlarına çözüm getirmeye ve eşit yurttaşlık ilkesini hayata geçirmeye yerelden başlayarak ulaşabiliriz. Yerel yönetimlerde ve her yerde eşit temsil hakkımıza sahip çıkıyoruz! Kadınlar kazanırsa, demokrasi ve ülke de kazanır diyoruz!”