Victor Jara cinayeti sanığı ABD’de yargılanacak

ABD’de bir yargıç, Şilili bir eski subayın, 1973 yılında Şilili sanatçı Victor Jara’ya işkence yapmak, yargısız infaz yoluyla öldürmek suçlamalarıyla yargılanmasına karar verdi. Pedro Barrientos adındaki Şilili eski subay şu anda ABD vatandaşı ve Florida’da yaşıyor.

Victor Jara, Şili’de General Augusto Pinochet’nin komutasındaki ordunun, seçimle işbaşına gelmiş sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende ve onun Halk Birliği (Unidad Popular) hükümetini devirdiği 1973 yılının 13 Eylül günü başkent Santiago’daki stadyuma doldurulan binlerce muhaliften biriydi.

Jara burada işkencelerden geçirilmiş, sonunda vurularak öldürülmüş ve diğer öldürülenlerle birlikte stadyumun dışına atılan cesedi eşi tarafından teşhis edilmişti.

Barrientos’a karşı davayı Jara’nın eşi Joan ve kızı Amanda açtılar.

Aileyi temsil eden avukatlardan Almudena Bernabeu “Jara ailesinin adalet arayışında sona bir adım daha yaklaştığını görmekten mutluyuz” dedi.

Bernabeu buna karşılık yargıcın sanığın “insanlığa karşı suçlar” kapsamında yargılanması talebini kabul etmemesinden hayal kırıklığı duyduklarını da ekledi.

Victor Jara kimdir?

Jara, 1960’lar ve 70’lerde ülkesinin tanınmış bir şair, tiyatro yönetmeni, şarkıcı ve bestecisiydi.

Şili’nin egemen sınıflarını eleştiren popüler protesto şarkıları besteleyen Jara, darbenin hedefindeki sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende’nin de aktif destekçisiydi.

Victor Jara’nın mezarı 2009’da açılmış, cinayet soruşturmasının derinleştirilmesi amacıyla incelenen kemikleri, binlerce kişinin katıldığı görkemli bir törenle yeniden toprağa verilmişti.

Jara’nın öldürülmesiyle ilgili olarak Şili’de de bazı eski subaylar yargılandı.

Jara soruşturmasını yürüten Şilili yargıç 2012 yılında Barrientos hakkında da uluslararası tutuklama emri çıkartmış fakat ABD yetkilileri bu emri yerine getirmemişlerdi.

Barrientos’un yargılanması konusunda Florida’daki adli makamlara 2013 yılında başvuru yapılmıştı.