TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu: TTB’nin Mücadelesi Kadınların Mücadelesidir

Ankara – Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu, TTB Merkez Konseyi’nin görevden alınması kararı ile ilgili olarak Ankara’da bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasına, Ankara Kadın Platformu, KESK Kadın Meclisi, Devrimci Sağlık İş’li Kadınlar, Eğitim Sen’li Kadınlar, İHD’li Kadınlar, Devrimci 78’liler Federasyonu’ndan Kadınlar, İlmek Kadın Derneği, Halkevci Kadınlar, Üniversiteli Feminist Kolektif, TİP’li Kadınlar ve DEM Parti Kadın Meclisi de destek verdi.

Açıklamada, TTB Merkez Konseyi’nin “amaç dışı faaliyet” gösterdiği iddiasıyla görevden alınması kararının hukuki değil, yargı eliyle meslek örgütüne müdahale olduğu vurgulandı. Açıklamada, “Bu karar Anayasa’nın hiçe sayıldığı, kumpas davaların oluşturulduğu, mahkeme salonlarının tiyatroya çevrildiği dönemden bağımsız düşünülemez” denildi.

TTB’ye yönelik bu müdahale girişiminin ilk olmadığı hatırlatılan açıklamada, “TTB tarihi boyunca iktidarlar tarafından hedef alınmıştır. Çünkü TTB ölüm cezalarına, savaşlara, eşitsizliğe, mesleğimizin onursuzlaştırılmasına, haklarımızın gasp edilmesine karşı durmuş; yaşamdan yana, halktan yana, emekten yana, mesleki değerlerden yana tutumundan bir gün bile geri adım atmamıştır” ifadelerine yer verildi.

TTB’nin kadın mücadelesine verdiği katkılar da vurgulandığı açıklamada, “TTB’nin kadın katillerine karşı kadın cinayetlerini durdurma mücadelesi vermesi, neoliberal patriyarkal sağlık anlayışına karşı kadın sağlığını koruma/geliştirme amacını benimsemesi, kadınların kazanımlarına sahip çıkmak için İstanbul Sözleşmesi’nden ve 6284 sayılı kanundan vazgeçmemesi, eve sığdırılmaya karşı sokakları terk etmeyen kadınların yanında olması, nefret politikalarını körükleyenlere karşı LGBTİ+’ların yanında olması, tarikatlarda çocuk istismarlarına karşı sessiz kalmaması, cinsiyetçi tıp eğitimini değiştirme hedefi taşıması, ücretsiz HPV aşısı talebinde bulunması, kadınların nitelikli üreme sağlığına ücretsiz erişim mücadelesi vermesi ve her kadının sağlıklı koşullarda, güvenli ve ücretsiz kürtaj hakkını savunması, iktidarı rahatsız etmektedir” denildi.

TTB’nin bu mücadelelerini sürdürmeye devam edeceği vurgulan konuşmada, “Ancak TTB; Dr. Aynur Dağdemir’i öldüren sistemin karşısında hastanede, intörn doktor Nidanur Nergiz’in adalet arayışı için mahkeme salonunda, Akbelenli kadınların yanında ormanda, Feminist Gece Yürüyüşlerinde sokaklarda, Hatay’da, Adıyaman’da çadırlarda yaşamın olduğu her yerde yaşamdan yana tutum almıştır, almaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Biz kadın hekimler ve bugün burada olan tüm kadınlar ‘TTB’nin mücadelesi kadınların mücadelesidir’ diyor, kadınlar olarak bu mücadeleyi büyüteceğimizi bir kere daha deklare ediyoruz” denildi.

Son olarak, “Hatırlatalım; karanlık mücadeleyi doğurur. Biz de bu karanlığa inat buradayız. TTB biziz, TTB susturulamaz diyoruz. Sel gider, kum kalır!” sloganı ile sona erdi.