TO VIMA: “Türkiye sınırında 20 yeni üs”

ABD ile Yunanistan daha da yakınlaştı, Türkiye sınırı hareketlendi. Yunan medyası, ABD ile yenilenmesi planlanan savunma anlaşması ile ilgili çarpıcı detayları kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, Washington yönetimi Yunanistan’dan 20’den fazla yeni konuşlanma yeri istedi.

Yunan medyası, ABD’nin Ege ve Batı Trakya’da Yunanistan ile askeri tatbikatları artırması ile ilgili çarpıcı iddiaları yazdı.

Yunanistan’ın önde gelen gazetelerinden To Vima’nın haberine göre, Washington ve Atina, Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması’nı 3 yıl içinde 2’nci kez güncelleme çalışmaları yaptığı sırada ABD’den askeri varlığın artmasını sağlayacak bazı talepler geldi.

Yunan medyasına göre, ABD ilk olarak anlaşmanın 5 yıl gibi bir süre için uzatılmasını isterken, ikinci olarak da ABD askerlerinin konuşlanma yerlerinin yenilenmesini önerdi.

Haberde ABD’nin, 20’den fazla yeni konuşlanma yerinin bulunduğu bir belge sunduğunun konuşulduğu aktarıldı.

Girit Adası’ndaki Suda Üssü gibi yeni bir daimi üs kurulmasının görüşülmediği ancak İskiri Adası’nın da yer aldığı önerilen konuşlanma yerlerinin, Yunan ve ABD birliklerinin halihazırda ortak yetiştirme faaliyetleri yürüttüğü ya da NATO altyapısı olan yerler olduğu belirtildi.

To Vima, mutabakat sağlanması halinde yeni anlaşmanın uygulanmasının zor olmayacağını, zira teknik ve hukuki detayların önceki anlaşmayla ilgili müzakerelerden bilindiğini de kaydetti.

Anlaşmadan detaylar

İki ülke arasındaki ilk anlaşmaya göre, ABD’nin sadece Girit Adası’nda Suda Üssü bulunuyor.

Ekim 2019’da imzalanan güncellenmiş anlaşma, Suda Üssü’nün genişletilmesini, Stefanovicio, Larissa ve Alexandroupoli üslerinin altyapısının ABD’ye sağlanmasını, ayrıca Yunanistan’ın onayıyla ABD’nin ülkedeki her askeri tesisi kullanma imkanına sahip olmasını öngörmüştü.

Ekim 2020’de Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ABD’yle olan savunma anlaşmasının kapsamını genişletmeyi veya yeni anlaşma imzalamayı planladıklarını söylemişti.

18 Şubat’ta da Yunan Dışişleri Sözcüsü Alexandros Papaioannou “Amerikan üslerinden bahsettiğimizde, Soğuk Savaş döneminde bulunan ABD üslerini ifade etmiyoruz. Artık ‘farklı çerçeveler’ söz konusu ve taraflar, ABD’yle savunma iş birliği konusunda tamamen farklı bir yoldan hareket ettiler” açıklaması yapmıştı.