Taliban, kadınları ‘şiddetten korumak’ için cezaevine gönderiyor

Bir Birleşmiş Milletler raporuna göre, Afganistan’da kadınlar artık yargı ya da kolluk kuvvetlerinde çalışamıyor, cinsiyete dayalı şiddet suçlarıyla ilgilenmelerine de izin verilmiyor. Birleşmiş Milletler tarafından bugün yayımlanan rapora göre, Taliban yetkilileri Afgan kadınları “cinsiyete dayalı şiddet” mağduru olduklarını iddia ederek cezaevine gönderiyor.

Raporda, Taliban’ın kadın haklarına yönelik ihlallerinin “derin endişe” verici olduğu belirtiliyor. Kadınların eğitim, sağlık, istihdam ve siyaset gibi alanlarda katılımının kısıtlandığı, bazı bölgelerde kadınların evden çıkabilmek için erkek bir akrabalarının refakatine ihtiyaç duyduğu ifade ediliyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR) tarafından hazırlanan rapor, Taliban’ın 15 Ağustos’ta iktidarı ele geçirmesinden sonra Afganistan’daki insan hakları durumunu incelemek üzere kurulan bir misyonun bulgularına dayanıyor.

Raporda, Taliban’ın kadınların yargı sisteminde çalışmasını yasakladığı ve kadın hakim ve savcıların işlerine geri dönmelerine izin vermediği belirtiliyor. Ayrıca, kadın avukatların da cinsiyete dayalı şiddet suçlarıyla ilgili davaları takip etmelerinin engellendiği kaydediliyor.

Birleşmiş Milletler’e göre, Taliban’ın kadınları “cinsiyete dayalı şiddet” mağduru olduklarını iddia ederek cezaevine göndermesi, kadınların güvenlik ve adalet sistemine erişimini daha da zorlaştırıyor. Raporda, bu uygulamanın “kadınların şiddet mağduru olma riskini artırabileceği ve şiddetin cezasız kalmasına yol açabileceği” uyarısı yapılıyor.

Raporda ayrıca, Taliban’ın kadınların eğitim hakkını da ihlal ettiği vurgulanıyor. Kadınların üniversiteye devam etmesinin önündeki engellerin yanı sıra, kız çocuklarının ortaokul ve liseye gitmesinin de yasaklandığı belirtiliyor. Rapora göre, Taliban’ın eğitim politikası “kadınların toplumsal ve ekonomik hayata katılımını sınırlayacak ve gelecek nesillerin gelişimini olumsuz etkileyecek”.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, raporu sunarken yaptığı açıklamada, Taliban’ın insan haklarına saygılı olacağına dair verdiği sözleri tutmadığını söyledi. Bachelet, “Taliban’ın iktidarı ele geçirmesinden bu yana Afganistan’da insan hakları durumu kötüleşmeye devam ediyor. Özellikle kadınlar ve kız çocuklarının hakları ciddi şekilde ihlal ediliyor” dedi.

Bachelet, Taliban’ı insan haklarına saygılı olmaya ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı. Bachelet, “Taliban’ın insan haklarına saygılı bir yönetim kurması hem Afgan halkının hem de uluslararası toplumun beklentisidir. Bu beklentiye cevap vermeyen bir yönetim, meşruiyetini ve desteğini kaybedecektir” diye konuştu.