Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarına izin çıkmadı

Türkiye İçişleri Bakanı Soylu, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılması taleplerini geri çevirdi. İstanbul Valisi ile de görüşen sendikalar 1 Mayıs kutlamalarına ilişkin kararını çarşamba günü açıklayacak.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamalarının Taksim Meydanı’nda yapılmayacağını açıkladı.  DİSK, TESK, TTB ve TMMOB heyetiyle görüşen Bakan Soylu, “Valilik izninin olduğu noktalarda 1 Mayıs’ın kutlanmasına sıcak baktıklarını söyledi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko’nun 1977 olayının 40’ıncı yılı vesilesiyle bu yıl kutlamaların Taksim Meydanı’nda yapılmasını istediği ancak talebin geri çevrildiği belirtildi.

İçişleri Bakanı’nın ardından İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüşen DİSK Genel Başkanı Beko “DİSK, TESK, TTB ve TMMOB’un amacının başta Taksim Meydanı olmak üzere tüm Türkiye alanlarında huzur içerisinde, kardeşçe, birlikte 1 Mayıs birlik, dayanışma ve mücadele gününü kutlamak olduğunu” söyledi.

2016’da Taksim’deki yasağa rağmen kutlama yapmak isteyenlere polis müdahale etmişti.

Bakan Soylu ve İstanbul Valisi Şahin ile yaptıkları görüşmeyi kendi aralarında değerlendireceklerini belirten DİSK Başkanı, Taksim Meydanı’na izin verilmemesine yönelik olarak da, “konuyla ilgili ayrıntıları çarşamba günü açıklayacaklarını” belirtti.

DİSK’in internet sayfasında, 1977’deki olayların 40’ıncı yılı ve DİSK’in kuruluşunun 50’inci yılı da olması vesilesiyle bu yıl kutlamalara geniş katılım sağlanmaya çalışıldığı belirtildi. 1977’de Taksim Meydanı’nda 500 bin kişinin katıldığı işçi bayramı kutlamalarında civardaki binalardan halka ateş açılmış, kurşun isabet etmesi ve çıkan panik sonucu toplam 34 kişi yaşamını yitirmiş, 136 kişi de yaralanmıştı.