Şeyh Bedrettin’in “Hakikat”i sinemalarda

İlk kooperatif filmi özelliğine sahip “Hakikat” bugün vizyona girdi.

Şeyh Bedrettin ‘Hakikat’ filmi, sinemaseverlerle buluşacak. Sanatçı Suavi’nin Şeyh Bedreddin’i canlandığı filmde, oyuncu Bülent Emrah Parlak da Börklüceli Mustafa’ya hayat veriyor.

Ali Şahin ve Yönetmen Hakan Alak’ın senaryosunu birlikte yazdığı filmin görüntü yönetmenliği ise Serdar Ünlütürk’e ait. Suavi’nin Şeyh Bedreddin’i canlandırdığı filmde, Bülent Emrah Parlak Börklüceli Mustafa’ya hayat verirken, Torlak Kemal’e ise Saygın Soysal hayat veriyor.

Ali Barkın, Elif Nur Kerkük, Kerem Fırtına, Orhan Alkaya, Ezgi Esma Kürklü, Bülent Keser, Teoman Gelmez, Sinan Tuzcu, Sabriye Günüç, Serkan Genç, Mehmet Ünal, Emre Canpolat, Ömer Duran, Ersin Umut Güler, Gülsün Odabaş, Rugeş Kırıcı da filmde rol alıyor. Ömer Faruk Çalışkan ise filmde çocuk oyuncuyu canlandırıyor. Film, bir araya gelmiş bireylerin oluşturduğu kooperatif niteliğindeki İMECE Yapım imzasını taşıyor.

Filmin konusu

Film, Osmanlı İmparatorluğu’nun fetret devrinde yaşanan, Batıni fikirlere sahip Şeyh Bedrettin isyanını konu ediniyor.

Timur, Anadolu’yu kılıçtan geçirdiği sırada, padişahın oğulları Musa ve Mehmet Çelebi taht için birbirlerine düşmüşken, Şeyh Bedreddin de İznik’te sürgündedir. Bedreddin’in fikirlerini benimsemiş olan Börklüceli Mustafa Karaburun’da, Torlak Kemal ise Manisa’da halktan toplanan vergilere ve talanlara isyan eden insanlarla birlikte ortak bir yaşam kurarlar. Çelebi Mehmet de bu aykırı ve “kâfir” olarak gördüğü topluluğu yok etmek için 24 bin kişilik bir orduyla Bedrettin müritlerinin üzerine yürür. İsyan, geniş bir alana yayılırken Börklüceli Mustafa’nın Hakikat Savaşçıları Çelebi Mehmet’in ordusuna karşı yenilir ve Şeyh Bedrettin din uleması tarafından yargılanır. Şeyh Bedrettin ölüm fetvasına kendi mührünü vururken Serez’de idam edilir.