Şehir Hastanesinden 69 yaşındaki emeklinin randevu, “Ölmezsen gel”

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nde randevu krizi: 2025’e gün verilen emekli hastanın isyan etti…

Emekli İbrahim Örekli, sağlık sorunları nedeniyle 22 Ocak tarihinde Ankara’daki Bilkent Şehir Hastanesi’ne başvurdu. Muayene sonucunda doktor, kolonoskopi ve endoskopi yapılmasını uygun gördü. Ancak Örekli’ye, “gün almak için” başvurduğunda 15 Ocak 2025’e, yani tam 359 gün sonrasına randevu verildi.

69 yaşındaki Örekli, yaşadığı bu durumu şu sözlerle dile getirdi: “Önümde daha bir yıl var. 69 yaşındayım. O tarihe kadar hiçbir şey yapılamayacak, sadece bekleyeceğim. Bir yıl sonrasına gün vereceklerini söylediklerinde itiraz ettim. ‘Yapacak bir şey yok, kusura bakmayın’ denildi. Sadece ben değil, orada bulunan hastaları da 2015 yılının ocak, şubat aylarına dağıttılar. Sağlık sisteminde çok mesafe alındığı söyleniyor. Hani nerede?”

Bilkent Şehir Hastanesi, 14 Mart 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştı. Ancak hastanenin açılışının ardından yaşanan randevu skandalı, vatandaşların tepkisine neden oldu. Özellikle sağlıkta yapılan dönüşüm programının, randevu sürelerinde uzun bekleme sürelerine yol açtığı belirtiliyor.

Erdoğan‘ın açılış konuşmasında vurguladığı “sağlıkta dönüşüm” ve “her vatandaşın en iyi sağlık hizmetini alacağı” sözlerine rağmen, vatandaşlar arasında hala ciddi sorunların devam ettiği görülüyor. İbrahim Örekli’nin yaşadığı bu durum, sağlık sistemindeki eksiklikleri bir kez daha gündeme getirirken, vatandaşlar sağlık hizmetlerindeki bekleme sürelerine yönelik çözümler bekliyor.