Seçimler sonrası Almanya’da DİTİB ve Ülkücüler tartışmaların odağında

28 Mayıs’ta yapılan seçimler sonrası yaşanan gelişmeleri ve Türkiye kökenli toplumun bu süreçteki durumu tartışma konusu oldu.

DW’den Elmas Topcu’nun haberine göre, seçim gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın zaferini kutlamak için sokaklara dökülen Türkiye kökenli vatandaşlar, Almanya’da tartışmalara neden oldu. Bu durum, Türkiye kökenlilerin Almanya’ya uyumunu ve çifte vatandaşlığın geleceğini sorgulamaya açtı.

Özellikle Almanya’daki en büyük Müslüman çatı örgütü olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde İslam din dersi müfredat komisyonuna dahil edilmesi, yoğun eleştirilere maruz kaldı. DİTİB’in Erdoğan’ın uzantısı olduğu ve Türk milliyetçiliği ile Yahudi düşmanlığı yaydığı iddia edildi. Yeşiller partili Federal Meclis Milletvekili Cem Özdemir, DİTİB ile işbirliği yapılmasının Erdoğan’ın Alman okullarına adım atmasının önünü açtığını söyledi. Hür Demokrat Parti (FDP) Federal Meclis Grup Başkan vekili Stephan Thomae de, İslam din dersinin her türlü dış etkiden bağımsız olması gerektiğini belirtti.

DİTİB ise yaptığı uzun ve sert açıklamada kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt verdi. DİTİB yönetimi, 24 bin fahri çalışanı ve 200 bin üyesiyle Almanya’daki Müslümanların yüzde 70’ini temsil ettiğini vurguladı. Ayrıca DİTİB’in uzun denetimler sonrasında İslam din dersi komisyonuna alındığını ve federal ve eyalet anayasa değerlerine bağlı olduğunu savundu.

Diğer yandan seçim sonuçlarına göre Hür Dava Partisi’nin (HÜDA PAR) AKP listelerinden 4 adayının da milletvekili seçildiği ortaya çıktı. HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçim sürecinde ihlasla çalışan tüm teşkilat mensuplarına teşekkür etti. Yapıcıoğlu, “İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızı ikinci turda da olsa yeniden Başkan yaptıracağız ve ‘Tam Bağımsız Türkiye’ hedefine daha güçlü adımlarla yürüyeceğiz” dedi.

Bu gelişmeler, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli toplumun siyasi tercihleri ve kimlikleri üzerine yeni bir tartışma başlattı. Bazı uzmanlar, Türkiye kökenlilerin Almanya’ya uyumunu sağlamak için daha fazla eğitim ve entegrasyon politikalarına ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Bazıları ise Türkiye kökenlilerin çifte vatandaşlıktan vazgeçmesi gerektiğini savunuyor.