Sadece Saray’ın masrafları kısılsa yangın uçak filosu kurulabilirdi

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Türkiye’de devam eden orman yangınlarına ilişkin iktidara eleştirilerde bulundu. Saray’ın günlük masrafının 11 milyon lira olduğunu belirten Sümer, “Sadece Saray’ın masrafları kısılsa bırakın bakımı yangın söndürmede kullanılacak uçak filosu kurulabilirdi” ifadelerini kullandı.

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, Türkiye’deki orman yangınları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Türkiye artık bu iktidarın yanlış politikaları yüzünden ağır bedeller ödemeyi hak etmiyor” diyen Sümer, “İktidar yetkilileri televizyon kanallarına çıkıp Ay’a gideceklerini, planlamaların başladığını dile getiriyorlar. Bir bakıyoz kendilerini herkesten üstün gören iktidarın yangın söndürme uçağı dahi yok. ‘Bakımına çok para gerekiyordu, kapasitesi yetersiz olduğu için THK’nın uçaklarını kullanmıyoruz’ söylemleri liyakatsizliğin en net göstergesidir” dedi.

Sümer, şöyle devam etti: “Tek adam rejimine geçildikten sonra ekonomik verilerin ne kadar kötü gittiğini hep birlikte tecrübe ettik. Bugün Saray’ın günlük masrafı 11 milyon lira. THK uçaklarının bakımı için 4 milyon lira gerekiyor açıklaması yapılıyor. Sadece Saray’ın masrafları kısılsa bırakın bakımı yangın söndürmede kullanılacak uçak filosu kurulabilirdi. Bugün gereken müdahale zamanında gerçekleşmiş olabiliridi” ifadelerini kullandı.

“TEK ADAMIN EMRİNDE 13 TANE UÇAK VAR”

“Günlerdir devam eden yangınlarda herkes elinden geleni yapıyor. Tüm kamu görevlilerimizi, gönüllülerimizi, vatandaşlarımızı yürekten kutluyorum” diyen Sümer, şunları söyledi:

“Hepsinin canı, alın teri bizler için çok değerlidir. Ancak tüm ülke olarak görüyoruz ki yangın söndürme uçağıyla müdahale olmadığı zaman yangınar sönmüyor. Akdeniz ormanlarında çeşitli nedenlerle her sene büyük ya da küçük çaplı yangınlar çıkıyor. Bunun çözümü yangın söndürme uçağı alınmasıysa iktidar bunu temin etmekle sorumludur. İstatistikler ortadayken, çözüm yolu belliyken kimse bu sorumluluktan kaçamaz. Tek bir kişinin emrinde 13 tane birbirinden lüks ve pahalı uçaklar varken 83 milyon vatandaşımızın güvenliğini, geleceğini kurtaracak sadece 3 uçak bulunuyorsa Türkiye yönetilemiyor demektir.”

“YİNE MİLLETTEN PARA İSTİYOR”

Daha önce defalarca yapılan yanlışları dile getirdiklerini belirten Sümer, “Ekonomideki yanlış politikalar zincirleme kaza gibi tüm ülkeyi etkiliyor. En ufak bir sorundan, en büyüğüne kadar her şartta çıkıp milletten iban numarası isteniyorsa artık devlet ciddiyeti kalmamış demektir. Tek kalemde yandaş şirketlerin milyonlarca lira borcunu silen iktidar, yangındaki mağduriyetleri gidermek için yine milletten para istiyor. Bu millete reva görülen bu tutum artık kabul edilemez. Yazıktır, günahtır. Millet canının derdindeyken, çay fırlatarak, TOKİ, 20 yıl ödemeli yeni evler yapacak diyerek bu acının üzeri kapatılamaz” diye konuştu.