“Rusya doğu Ukrayna’yı hedef aldı, ilk aşama bitti”

Yapılan bazı açıklamalar Rusya’nın Ukrayna’da strateji değiştirmeye başladığı şeklinde yorumlanıyor. Ancak, Ukrayna Genelkurmay Başkanı “Dünyanın en büyük ordularından birine karşı savaşırken, savaş bitmeden kamuoyuna bir tahminde bulunmak büyük bir tehlike” dedi. 

Rusya, Ukrayna’yı işgal operasyonunda doğuyu “özgürleştirmeye” odaklayacağını ve stratejisinde olası bir değişikliğe gideceğinin işaretlerini veriyor.

BBC’de yer alan haber analizde, Savunma Bakanlığı, savaşın ilk hedeflerinin tamamlandığını ve Rusya’nın Ukrayna’nın savaş kapasitesini azalttığını açıkladığı belirtildi.

Rusya’nın işgali, büyük şehirleri hızla ele geçirmeyi ve hükümeti devirmeyi amaçlıyordu. Ancak Ukrayna’nın şiddetli direnişi karşısında durdu.

Genelkurmay Ana Operasyonlar Yönetimi Başkanı Sergei Rudskoy, “Operasyonun ilk aşamasının ana görevleri yerine getirildi” dedi.

Doğu Ukrayna’da büyük ölçüde Rusların elinde olan bir bölgeye atıfta bulunan Rus komutan, “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin savaş yetenekleri önemli ölçüde azaltıldı, bu da ana çabalarımızı ana hedefe, Donbas’ın kurtarılmasına yönelik yoğunlaştırmamıza izin veriyor” diye konuştu.

Rusya ordusu, General Rudskoy’un Ukrayna güçlerini ülkenin başka yerlerine bağlama girişimi olarak nitelendirdiği ve Rusya doğuya odaklanırken başkent Kiev gibi önemli Ukrayna şehirlerini bombalıyor ve kuşatmaya çalışıyor.

Görüşme çağrısı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, birliklerinin Rusya’ya “güçlü darbeler” indirdiğini söyledi ve Moskova’yı ciddi barış görüşmelerine duyulan ihtiyacı tanımaya çağırdı.

Zelenskiy, “Güçlerimiz, Rusya’nın harekatını kısıtlayarak, Rus liderliğini basit ve mantıklı bir fikre yönlendiriyor: konuşmak gerekli. Anlamlı. Acil. Adil. Sonuç için, gecikme için değil” ifadesini kullanmıştı.

Operasyonun nihai hedefi açıklanmadı

Rusya’nın işgalinin kesin nihai hedefi açıklanmadı, ancak Devlet Başkanı Vladimir Putin, hedefleri Ukrayna’nın “askerden arındırılması” ve “nazilerden arındırılması” olarak nitelendirdi ve hükümet liderlerini, Rus konuşmacılara yönelik bir soykırımda milyonlarca insanı öldüren bir neo-Nazi cuntası olarak nitelendirdi.

İddialara dayanak göstermedi, ancak Ukrayna ve Batılı müttefikleri, iddiaları “savaş sündürmek için bahane” olarak niteliyor ve reddediyor.

Rus birlikleri önce başkent Kiev’i kuşatmaya çalıştı. Ancak kuzeybatıdaki birkaç şehri bombalayıp ele geçirdikten sonra, şu anda binlerce Rus askerini kuşatmaya çalışan Ukrayna ordusu tarafından geri çekilmek zorunda kaldılar.

ABD’nin Cuma günü yaptığı bir değerlendirmede, bir savunma yetkilisi Rusya’nın Ukrayna’nın ikinci büyük şehri Harkov’daki kuşatmasında hiçbir ilerleme kaydetmediğini ve Ukrayna’nın Kherson’u geri alabileceğini söyledi.

Donbas bölgesinde kontrol

Rus ordusu güneyde daha büyük bir başarı elde etti, Kherson gibi kasaba ve şehirleri ele geçirdi ve doğuda bazı kazanımlar elde etti.

Moskova şimdi Luhansk’ın Donbas bölgesinin yüzde 93’ünün Rus destekli ayrılıkçıların kontrolü altında olduğunu ve Donbas’ın diğer kısmı Donetsk’in yüzde 54’ünün ellerinde olduğunu iddia ediyor. Savaş başlamadan önce bölgenin üçte birinden fazlası ayrılıkçıların kontrolü altındaydı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in genelkurmay başkanı Andriy Yermak, Rusya’nın Ukrayna’nın geri kalanını ele geçirme planlarından vazgeçtiği yönünde uyarıda bulundu. Financial Times’a konuşan Yermak “Özellikle dünyanın en büyük ordularından birine karşı savaşırken, savaş bitmeden kamuoyuna bir tahminde bulunmak büyük bir tehlike” dedi.

Donbas’ın kurtarılması stratejisi

Rusya’nın “Donbas’ın kurtarılmasına” odaklanacağını açıklaması, muhtemelen ülkenin doğusundaki Ukrayna hükümetinin kontrolündeki toprakları Rus destekli ayrılıkçılardan ayıran “temas hattının” ötesine geçmek için daha uyumlu bir çaba anlamına geliyor.

Batılı yetkililer, duyurunun Moskova’nın savaş öncesi stratejisinin başarısız olduğunu bildiğini ima ettiğine inanıyor. Bir yetkili, “Rusya, operasyonlarını aynı anda birden fazla eksende sürdüremeyeceğini kabul ediyor” dedi.

10 kadar yeni tabur taktik grubu oluşturuluyor ve özellikle Donbas’ta Rusya’nın operasyonlarına dahil ediliyor.

Batılı yetkililer, bir süredir Rusya’nın Ukrayna’nın temas hattında konuşlanmış en iyi savaş birimlerini kuşatmaya ve kuşatmaya çalışacağından endişe duyuyorlar.

Daha fazla Rus ateş gücü, özellikle hava gücü doğuda yoğunlaşırsa, bu endişeler artacaktır. Bir yetkili, “Umarım bu, Batı’nın silah tedarikinin Ukrayna kuvvetlerine önemli bir katkı sağlayacağı yerdir” dedi.