Reuters Analizi: Erdoğan’ın otoriter yönetimi Türkiye ekonomisine tehdit oluşturuyor


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikinci tur seçimlerde iktidarını koruma mücadelesi verdiği sırada, dünyaca ünlü haber ajansı Reuters tarafından yapılan bir analiz, Erdoğan’ın otoriter yönetiminin Türkiye ekonomisi üzerindeki riskleri artırabileceği uyarısında bulundu.

Reuters’ın dikkat çeken analizini Hugo Dixon imzalı olarak kaleme aldı. Dixon, analizinde yatırımcıların genellikle otokrat liderlerin ticaret odaklı politikalarıyla çekildiği, ancak Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Jinping gibi liderlerin umutları boşa çıkardığına dikkat çekti. Analizde, otoriter liderlerin iktidarda ne kadar uzun süre kalırlarsa, ekonomik kararlarında risk alma eğilimlerinin de o kadar arttığı vurgulandı.

Dixon’ın analizinde, Erdoğan’ın on yıllık iktidarı süresince Türk borsasının dolar karşısında büyük bir yükseliş kaydettiği, ancak sonrasında enflasyonla mücadele yerine faiz oranlarını düşük tutma politikasıyla Türk Lirası’nın dolar karşısında büyük değer kaybına uğradığına dikkat çekildi. Bu alışılmadık yaklaşım, Türkiye ekonomisinin istikrarsızlığını artırdı.

Analizde ayrıca, Erdoğan’ın seçimlere doğru geçici önlemlerle lirayı desteklediği, ancak bu desteğin sona ermesiyle para biriminde daha da düşüşlerin yaşanabileceği öngörüsü yapıldı. Otoriter liderlerin iktidarda kalmak için zamanla dalkavuklarla çevrildiği ve eleştirileri bastırdığı belirtilen analizde, Erdoğan’ın gerçeklikten uzaklaşarak hatalarını kabul etmeme eğiliminde olduğuna dikkat çekildi.

Reuters analizinde, Türkiye’nin ikinci tur seçimlerde daha demokratik bir yöne mi ilerleyeceğinin belirleneceği vurgulandı. Bu kritik dönemde, Türkiye ekonomisinin geleceği ve Erdoğan’ın liderlik tarzının etkileri merakla bekleniyor. Dixon’ın analizi, Erdoğan’ın otokratik yönetiminin Türkiye ekonomisine olan tehdidini kapsamlı bir şekilde ele alıyor.