Psikolojik Sağlığımızı Korumanın Yolları

Psikolojik yönden sağlık; tatmin edici düzeyde duygusal ve davranışsal işlevlerini sürdürebilen bir kişinin durumudur. Pozitif psikoloji ve Bütünsellik bakış açılarından, ruhsal sağlık, bir bireyin yaşamdan tat alabilmesi ve yaşam aktiviteleri ile psikolojik dayanıklılık kazanabilmeye yönelik çabaları arasında denge kurmasını içerir.

Dünya Sağlık Örgütüne göre (WHO), ruhsal sağlık, “diğer özelliklerin yanında, öznel iyi oluş, algılanan öz yeterlik, özerklik, rekabet edebilirlik, nesiller arası bağımlılık ve kişinin entelektüel ve duygusal potansiyelini gerçekleştirebilmesini” içerir. WHO ayrıca bir bireyin iyilik halinin, kabiliyetlerini gerçekleştirebilmesi, günlük stresle başedebilmesi, üretken ve toplumuna faydalı olabilmesini kapsadığını belirtmektedir. Kültürel farklılıklar, öznel değerlendirmeler ve birbiri ile yarışan profesyonel kuramların hepsi de ruh sağlığının nasıl tanımlandığını etkiler.

Psikolojik sağlığımızı korunak için günlük rutin oluşturmak ve bazı davranışlar gerçekleştirmemiz gerekir.

Psikolojik sağlığımızı korumak için öncelikli olarak uyku düzenini oluşturmamız gerekiyor. Uyku düzeninizi yoluna koymak için yapmanız gereken ilk şey, her gün aynı saatte yatıp aynı saatte uyanmaktır. Yatak sadece uyumak içindir, sözü size her ne kadar klişe gelse de; yatakta TV izlemeyin, kitap okumayın ya da telefon konuşması yapmayın. Özellikle yatakta telefonla oynamak mevcut uykunuzu bile kaçırabileceği için telefonunuzu yatağınızın uzak bir köşesine koyun. Uyku düzenini sağlayabilmek için tüm bu önerileri dikkate alarak yatmanız gereken saatte yatın ve uykunuzun gelmesini bekleyin. Yatmadan önce ılık bir duş almak, uykunuzun daha kısa sürede gelmesini sağlayabilir. Yatmadan önce kola gibi kafein içeren içecekler tüketmeyin ve yemek yemeyin. İlla bir şeyler yiyip içmek istiyorsanız, sadece ılık süt için ya da yoğurt tüketin. Yatağa bedeninizi rahatsız edecek kıyafetlerle girmeyin. Ayrıca yattıktan sonra sizi strese sokabilecek şeyler düşünmeyin, hareketli müzikler ya da videolardan uzak durun. Düzenli egzersiz yapan kişiler geceleri daha iyi uyur ve gün içinde daha az uykulu hisseder. Düzenli egzersiz ayrıca uykusuzluk ve uyku apnesi semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olur ve uykunun derin, onarıcı aşamalarında geçirdiğiniz süreyi artırır.

Psikolojik sağlığımızı korumanın bir diğer yolu programlı olmaktır. Bunun için önceliklerinizi belirlemeyi öğrenin. Buna planlama yapmanın olmazsa olmazı diyebiliriz. Yapmanız gereken aktiviteleri göz önünde bulundurarak sizin için hangisinin daha önemli olduğuna karar verin. Yapacaklarınızı yazdığınız bir not defteriniz olması hayat kurtarıcıdır. Gün içinde ne yapıyorsanız oraya süreleriyle birlikte not edin. Karışıklık olmaması açısından o iş için gerekebilecek ekstra zamanları da eklemeyi unutmayın. Bu şekilde her şey gözünüzün önünde olacağından zamanınızı daha rahat planlayabileceksiniz. Planlarınız her zaman kusursuz işlemeyebilir. Planların değişebileceğini, zaten bunun için taslak oluşturduğumuzu unutmayın. 

Psikolojik sağlığınız için kişisel bakımınızı yapın. Kişisel bakım, kişinin bakımlı olması için yapması gerekenleri ifade eden bir kavram. Bu kavrama temel seviyede vücut, ağız ve diş, el ve ayak ile saç bakımı dâhil edilebilir. Yani hayatınızı temiz ve bakımlı bir şekilde sürdürebilmeniz için atmanız gereken adımları kişisel bakım konsepti ile açıklayabilmek mümkündür. Kişisel bakım; kişinin kendini daha iyi hissedebilmesi için yapılacak her şey kişisel bakım kapsamına girer. Çünkü kişisel bakımına dikkat eden insanlar, çevrelerindeki insanlara çok daha hoş görünür ve toplumda saygın bir yer edinmiş olurlar. Bunun sonucunda da kendilerini iyi hisseder ve mutlu olurlar.

Psikolojik sağlığımızı korumanın en önemli yolu Kitap okumaktır. Kitap okuyan kişiler, kitap okumanın önemini oldukça iyi bilmektedir. Çünkü kitap okuyan kişilerin yaşamları daha farklı ilerlemektedir. Kitapların, insanlara birçok yeni bilgi öğrettiği herkes tarafından bilinmektedir. Ayrıca hayatı daha iyi anlamak ve daha bilinçli bir şekilde yaşamak için de kitap okuyabilirsiniz.

Arslan ÖZDEMİR
Latest posts by Arslan ÖZDEMİR (see all)