Peru polisi: 2 ton kokainin adresi Türkiye’ydi

Peru El Callao’daki bir depoda ele geçirilen 2 ton 310 kilo 760 gram kokainin varış yerinin Türkiye olduğu açıklandı.

Peru’nun en büyük liman şehri olan El Callao’daki bir depoda ele geçirilen 2 ton 310 kilo 760 gram kokainin varış yerinin Türkiye olduğu resmi kurumlar tarafından doğrulandı. VOA Türkçe’nin haberine göre, Cuma günü, ahşap kutuların içinde bir konteynerde 337 adet kauçuk kalıp içine gizlenmiş olarak ele geçirilen 2,3 ton kokain, Türkiye’ye deniz yoluyla sevk edilecekti. El Callao şehrinin polis müdürü Luis Angel Bolanos, “Uyuşturucu kartellerinin sevkiyatları genellikle Belçika, Hollanda, İspanya ve Fransa’ya yapmayı tercih ettiklerini biliyorduk ancak bu seferki hedef İstanbul’da bir limandı” dedi.

Avrupa’da kokainin kilosunun 50 ila 60 bin dolara satıldığını belirten polis müdürü, ele geçirilen uyuşturucunun değerinin 20 milyon doların üzerinde olduğunu kaydetti.

Konuyla ilgili Peru İçişleri Bakanlığı da bir tweet attı ve deniz yoluyla sevk edilmek üzere beklerken ele geçirilen uyuşturucunun varış yerinin Türkiye olduğunu bildirdi.

Yılda 2,8 Ton kokain yakalanıyor

Birleşmiş Milletler Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu (INCB) 2022 yılı raporunda, Türkiye’nin Güney Amerika’daki uyuşturucunun Ortadoğu ve Avrupa pazarlarına taşınmasındaki öneminin arttığını belirtiliyor. Raporda, Türkiye’deki organize suç örgütlerinin son yıllarda düşen afyon fiyatlarından dolayı azalan gelirlerini telafi etmek için kokain sevkiyatına yöneldikleri, ele geçirilen kokain miktarının son iki yılda 840 kilo artarak 2,8 tona ulaşmasının da bu eğilimin bir sonucu olduğu belirtiliyor.

Peru’da tek seferde ele geçirilen 2,3 ton kokainin, Türkiye’de neredeyse bir yılda yakalanan toplam kokain miktarına eşit olması, sevkiyatın büyüklüğünü göstermesi açısından önemli görülüyor.