Perseverance, Mars’ta geçmişte göletin varlığını onayladı; Yaşam izleri araştırılıyor

Los Angeles’taki California Üniversitesi (UCLA) ve Oslo Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibinin önderliğinde yürütülen yeni bir çalışma, Mars’ın Jezero kraterinde geçmişte bir göletin varlığını doğruladı. Bu bulgu, gelecekte yapılacak olan incelemelerde geçmiş yaşamın izlerine rastlanabileceği umudunu güçlendiriyor.

Perseverance uzay aracı, Jezero kraterindeki göletin geçmişini detaylı bir şekilde inceleyerek, göletin çevresinde oluşan tortuları ve değişimleri tespit ediyor. Kraterin bir zamanlar suyla dolu olduğunu ve göl tortularının biriktiğini gösteren bulgular, gölün çekilmesiyle oluşan devasa bir delta oluşturduğunu ortaya koyuyor.

UCLA’da çalışan Dünya, gezegen ve uzay bilimleri profesörü David Paige, uzay aracının elde ettiği verilerin yüzeyin altını görme yeteneği olmadığını belirterek, “Bu şeylerin nasıl oluştuğunu söylemek için yüzeyin altını görmemiz gerekiyor” diyor. Bu nedenle, Perseverance’ın topladığı kaya ve toprak örnekleri gelecekteki bir seferle Dünya’ya getirilecek ve geçmişteki yaşamın izlerini araştırmak için detaylı incelemelere tabi tutulacak.

Perseverance, 2021 yılından bu yana Jezero kraterini inceleyerek jeolojik ve atmosferik çalışmalar yürütüyor. Araç, kraterin zemininden deltaya kadar olan alanı keşfederken, Mars’ın Yüzeyaltı için Radar Görüntüleyici Deneyi (RIMFAX) adlı cihazı kullanarak yüzeyin altındaki katmanları detaylı bir şekilde inceleme imkanı buluyor.

RIMFAX, Mars’ın yüzeyinden başlayarak 20 metre derinliğe kadar olan alanı radar dalgaları ile tarayarak yansımaları ölçüyor. Bu sayede bilim insanları, yüzeyin altındaki yapı ve bileşimleri anlamak için önemli verilere ulaşıyor.

Araştırmanın baş yazarı Paige, “Radarın yüzeyin altını görebilme kabiliyetini bazı jeologların bir çeşit hile yapmaya benzettiğini” ifade ediyor. RIMFAX’ın elde ettiği görüntüler, iki aşınma dönemi arasında sıkışmış iki ayrı tortu birikintisini ortaya çıkarıyor. Bu bulgular, Jezero kraterindeki tortuların düzenli ve yatay bir şekilde olduğunu gösteriyor, bu da göl tortularının mevcudiyetinden önce bir aşınma döneminin yaşanmış olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Perseverance’ın Jezero kraterindeki araştırmaları, Mars’ın geçmişine dair önemli ipuçları sunarak gelecekteki keşiflere ışık tutuyor.