Olağan Üstü Baskı Altında 1 Mayıs

Türkiye’de 1 Mayıs sıkı güvenlik önlemleri altında kutlanıyor. İstanbul’da resmi kutlamalar Bakırköy’de yapılıyor. Gösteri yapılmasına izin verilmeyen Taksim’e girmek isteyen gruplara ise polis müdahale etti.

1 Mayıs İşçi Bayramı Türkiye’de bu yıl Olağanüstü Hal altında kutlanıyor. İstanbul’da 1 Mayıs kutlamaların resmi adresi olan Bakırköy’de kutlamalar başladı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 1 Mayıs kutlamasını Bakırköy Halk Pazarı’nda yapıyor.

Kutlamalar yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştiriliyor. Bakırköy’deki kutlama alanına gelenler polis tarafından arandıktan sonra girişlerine izin veriliyor. Ayrıca görevli sivil polis memurları tarafından alana sokulan her pankart ve döviz tek tek fotoğraflandı. Sadece onay alan pankart ve dövizlerin içeri alınmasına izin verildi.

Türkei 1. Mai Demonstration in Istanbul

Bakırköy’de kutlamaların yapılacağı alanın girişindeki bir arama noktasında ise göstericiler ile polis arasında kısa süreli gerginliğin yaşandığı, polisin kalabalığı dağıtmak için havaya üç el ateş açtığı haber verildi.

Kutlama öncesi yapılan ortak açıklamada, “Olağanüstü Hal’e Kanun Hükmünde Kararnamelere ve tek adam rejimine, kıdem tazminatı gaspına, taşeron köleliğine ve kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasına ‘Hayır’ demek için 1 Mayıs’a” çağrısı yapıldı.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Trafiğe kapatılan ve yoğun güvenlik önlemi alınan Taksim ve civarında 1 Mayıs kutlamasına bu yıl da izin verilmedi.

Yasağa rağmen Taksim Meydanı’na girmek isteyen gruplara polisin müdahale ettiği bildirildi. Gayrettepe’de toplanan ve Taksim’e yürümek isteyen yaklaşık 200 kişilik bir gruba polis Mecidiyeköy’de müdahale etti. Polisin göstericileri durdurmak için biber gazı kullandığı ve bunun üzerine göstericilerin ara sokaklara kaçtığı, çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

CNNTürk’ün haberine göre, Taksim Meydanı’na Talimhane yönünden girmek isteyen bir gruba polisin izin vermediği ve 13 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Beşiktaş’da Kartal Heykeli önünde toplanarak 1 Mayıs ile ilgili sloganlar atan bir gruba polisin müdahale ettiği ve çok sayıda kişinin gözaltına alındığı haber verildi.

1 Mayıs kutlamalarına polis müdahalesi

İstanbul Valiliği, 1 Mayıs nedeniyle Taksim ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. Polis, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nın çevresini bariyerlerle çevirdi.

İstanbul metrosunun Osmanbey, Taksim ve Şişhane istasyonları TSİ 05:00’ten itibaren kapatıldı. Metro seferleri bu istasyonlardan transit geçişle yapılıyor. Kabataş-Taksim ve Karaköy-Tünel füniküler hattı da kapalı. Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri de çalışmıyor. Tarlabaşı, Gümüşsuyu ve Sıraselviler’ın aralarında olduğu çok sayıda yol kutlamalar sona erene dek trafiğe kapalı kalacak.

İstanbul genelinde 30 binden fazla emniyet görevlisi mesai yapıyor.

“Kanlı 1 Mayıs” olarak anılan 1977’deki kutlamalar sırasında Kazancı Yokuşu’nda 34 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından her yıl tartışmaların odağı olan Taksim’de en son kutlama 2012 yılında yapılmıştı.

Ankara’da 1 Mayıs kutlaması 

Başkent Ankara’da kutlamalar iki ayrı alanda yapılıyor. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Kolej Meydanı’nda toplandı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ise 1 Mayıs’ta Tandoğan’da buluşma çağrısında bulundu.

Türkei 1. Mai Demonstration in Istanbul

Ankara’da da yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan kutlamalar sırasında yaklaşık 4 bin 500 poli memurunun görev yaptığı bildirildi. Ankara’da da kutlama alanlarına yakın cadde ve sokaklar trafiğe kapatıldı.

Avukatlardan 1 Mayıs için kriz masası 

Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Katılımcı Avukatlar, İstanbul Özgürlükçü Hukukçular Platformu ve Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, 1 Mayıs için kriz masası kurdu.

1 Mayıs’ta gözaltına alınanlar ya da gözaltına alınanlara hukuki destek verilecek.

Liderlerden 1 Mayıs mesajı 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yayınladığı mesajda “1 Mayıs’ın barış ve kardeşliğin egemen olduğu, provokasyonlardan uzak bir bayram havasında kutlanmasını temenni ediyorum” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım da sağduyu çağrısında bulunarak “1 Mayısların bütün dünyada ve ülkemizde toplumsal barışı ve sağduyuyu güçlendiren bir bayram olarak yer alması en içten temennimizdir” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajında ise mühürsüz pusula tartışması yer buldu.

Kılıçdaroğlu, “YSK kararı ne olursa olsun herkes biliyor ki ‘Hayır’ kazandı. Bu nedenle 1 Mayıs, haksızlığa, eşitsizliğe, adaletsizliğe ve baskılara karşı 16 Nisan’da gösterdiğimiz dayanışmayla bütünleşmelidir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın Kandıra Cezaevi’nden gönderdiği 1 Mayıs mesajında ise “Hepinizi, tüm halklarımızı yeniden ve daha güçlü ‘Hayır’ demek ve hayırlı bir bayram etmek için 1 Mayıs alanlarına çağırıyorum” ifadesi yer aldı.