OECD Raporu: Türkiye, gıda enflasyonunda ilk sırada

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD), üyesi olan ülkelerde ekim ayında hesaplanan gıda enflasyonu oranlarını yayınladı.

Raporda, ülkelerin bir yıl içinde değişen enflasyon oranlarına yer verildi. OECD’nin yayınladığı rapor şöyle:

“OECD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ölçülen yıllık enflasyon eylülde yüzde 6,2 iken ekimde yüzde 5,6’ya düştü. Bu, Ekim 2021’den bu yana en düşük seviye olmasına rağmen Haziran 2023’te benzer bir orana kısaca yüzde 5,7’ye yaklaşılmıştı. OECD üyesi 28 ülkede eylül ve ekim aylarında enflasyon düşüşü oldu.

HOLLANDA’DA ENFLASYON NEGATİFE DÖNDÜ

Buna karşılık, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Kosta Rika’da enflasyon yüzde bir puan veya daha fazla arttı. Enflasyon Danimarka’da sıfıra yakın seyrederken, Hollanda’da negatife döndü. Kosta Rika’da yükselişe rağmen negatif kaldı.

OECD’de gıda enflasyonu yavaşlamayı sürdürerek eylül ayında yüzde 8,1’den ekim ayında yüzde 7,4’e geriledi. Gıda enflasyonu 32 OECD ülkesinde düşüş gösterdi ancak Türkiye, İzlanda, Kolombiya ve Birleşik Krallık’ta yüzde 10’un üzerinde olduğu görülüyor.

OECD’de enerji enflasyonu ekim ayında negatif seyretti. Bu düşüş en çok İtalya, Birleşik Krallık ve İrlanda’da yaşandı; bu durum büyük ölçüde Ekim 2022’de enerji tüketici fiyat endeksindeki güçlü artışla açıklanıyor. Çekirdek enflasyon (enflasyondan gıda ve enerji çıkarıldığında) Ekim 2023’te yüzde 6,5 seviyesinde genel olarak istikrarlıydı.

G7’de yıllık enflasyon eylüldeki yüzde 4,1’den ekimde yüzde 3,4’e gerileyerek, Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesine geldi. Enflasyon, Japonya hariç tüm G7 ülkelerinde geriledi. Ekim ayında G7 ülkelerinin çoğunda manşet enflasyona en çok gıda dışı ve enerji dışı kalemler katkıda bulundu. Gıda enflasyonu ve çekirdek enflasyondaki düşüş eğilimi devam etti. Enerji fiyatları eEylül ayındaki yükselişin ardından ekim ayında tekrar düşmeye başladı.

Euro bölgesinde, Harmonize Tüketici Fiyat Endeksi (HICP) ile ölçülen yıllık enflasyon ekim ayında yüzde 4’e geriledi. Bu oran eylül ayında yüzde 4,1 idi. Euro bölgesinde gıda fiyatlarındaki artış hız keserken enerji fiyatlarındaki artış hızlandı. Kasım ayında Eurostat’ın flaş tahmini, yıllık enflasyonun yüzde 2,4’e daha da düşeceğine işaret ederken, çekirdek enflasyon ve enerji enflasyonunun da düşmeye devam ettiği tahmin ediliyor.

G20’de yıllık enflasyon eylüldeki yüzde 6,1’den Ekim 2023’te yüzde 5,7’ye geriledi. Enflasyon Brezilya ve Hindistan’da düşerken Arjantin, Güney Afrika ve Endonezya’da arttı. Haziran 2023’te kısa süreliğine negatif seyreden fiyat, Çin’de tekrar hafif negatife döndü. Suudi Arabistan’da ise genel olarak istikrarlıydı.” (ANKA)