Nuri Sesigüzel Hayatını Kaybetti

Türk halk müziği ve sinema sanatçısı Nuri Sesigüzel, 20 Mayıs 2023’te İstanbul’da kalp yetmezliğine bağlı çoklu organ yetmezliği sebebiyle 86 yaşında hayatını kaybetti. Sesigüzel, yarım asrı aşkın sanat hayatı boyunca 300’ü aşkın plak doldurdu ve 40’a yakın filmde rol aldı.

Nuri Sesigüzel ya da doğum adıyla Nuri Kaçtaş, 1 Ocak 1937’de Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Karaotlak köyünde dünyaya geldi. 13 yaşında halk müziğine gönül verdi ve 14 yaşında saz çalmaya başladı. 1961’de İstanbul Radyosu’nun açmış olduğu sınavları kazanarak radyo sanatçısı oldu ve profesyonel sanat hayatına başladı. Plak şirketlerinin ilgisini çeken Sesigüzel, kendi bestelerinin yanı sıra anonim eserleri de seslendirdi.

Sesigüzel, 1963’te sinemaya da adım attı. Kara Yılan filmiyle beyazperdeye çıkan sanatçı, daha sonra Fabrikanın Gülü, Burçak Tarlası, Geceler Yarim Oldu, Kara Tren, Kartal Yavrusu Hamido, Acı Türkü, Garipler Sokağı, Kendi Düşen Ağlamaz, Bir Aşk Türküsü, Züleyha, Bahtı Kara Yarim, Bir Yiğit Gurbete Gitse gibi pek çok filmde oynadı. Sinemada genellikle sevgiliyi terk eden ya da terk edilen aşık rollerinde görülen Sesigüzel, dramatik oyunculuğuyla da beğeni topladı.

Sesigüzel’in vefat haberini yakın dostu İbrahim Tatlıses sosyal medya hesabından duyurdu. Tatlıses, “Bir dostumuzu daha kaybettik. Nuri Sesigüzel kardeşimiz vefat etti. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun” diye yazdı. Sesigüzel’in cenazesi 21 Mayıs 2023’te Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.