Rus ordusu Ukrayna’da Starlink’i kullanıyor mu?

Son günlerde, Rusya’nın Ukrayna sınırına askeri birlikler yığdığı ve bölgede bir çatışma riski olduğu haberleri gündemi meşgul ediyor. Bu arada, Rus ordusunun, internet erişimi sağlamak için Elon Musk’ın Starlink uydularını kullandığı iddia ediliyor.

Starlink, SpaceX’in dünyanın her yerine uygun fiyatlı ve hızlı internet sağlamayı amaçlayan bir projesi. Proje kapsamında, düşük yörüngede binlerce uydu fırlatıldı ve bu uydulara bağlanmak için özel antenler satıldı. Starlink’in resmi olarak faaliyete geçmesi için daha çok uydu gerekiyor, ancak şimdiden bazı ülkelerde test kullanıcılarına hizmet veriyor.

Alman haber sitesi n-tv.de’nin haberine göre, Rus ordusu da Starlink’in test kullanıcıları arasında yer alıyor. Haberde, Rus askerlerinin Ukrayna sınırında Starlink antenleri kurduğu ve bunları internet erişimi sağlamak için kullandığı belirtiliyor. Haberin kaynağı ise, Starlink antenlerinin konumlarını izleyen bir internet sitesi.

Bu site, Starlink kullanıcılarının antenlerinin konumlarını ve IP adreslerini tespit ederek harita üzerinde gösteriyor. Siteye göre, Rusya’da yaklaşık 300 Starlink anteni bulunuyor ve bunların bir kısmı da Ukrayna sınırına yakın bölgelerde. Bu bölgelerdeki antenlerin IP adresleri de Rus askeri ağına ait olduğu iddia ediliyor.

Starlink’in Rus ordusu tarafından kullanılması, hem teknik hem de siyasi açıdan ilginç bir durum. Zira Starlink uydularının kontrolü SpaceX’e ait ve SpaceX de ABD merkezli bir şirket. Dolayısıyla, Rusya’nın ABD ile gergin ilişkileri göz önüne alındığında, Starlink’in güvenliği ve gizliliği konusunda soru işaretleri oluşabilir.

Öte yandan, Starlink’in Rus ordusu için avantajlı olabileceği de söylenebilir. Çünkü Starlink, dünyanın her yerinde internet erişimi sağlayabilen bir sistem ve bu da askeri operasyonlar için önemli bir faktör. Ayrıca, Starlink antenleri taşınabilir ve kurulumu kolay olduğu için, sahada internet bağlantısı kurmak için ideal bir çözüm olabilir.

Starlink’in Rus ordusu tarafından kullanılmasıyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak bu iddia, hem Starlink’in potansiyelini hem de internet erişiminin küresel bir sorun olduğunu gösteriyor.

  • NHY/ n-tv.de
Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)