BM Koordinatöründen Refah Açıklaması: Bu Cezasızlık Devam Edemez

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, İsrail’in Refah’a düzenlediği saldırıları sert bir şekilde kınadı. BM İnsani Yardım Ofisi (OCHA) Koordinatörü Martin Griffiths, İsrail hükümetine yönelik eleştirilerinde, “Bu cezasızlık devam edemez” ifadelerini kullanarak uluslararası kamuoyuna önemli bir çağrıda bulundu.

Griffiths, İsrail’in Refah’a yönelik geniş çaplı saldırısıyla ilgili yaptığı iki ayrı açıklamada, Gazze’de hiçbir yerin güvenli olmadığını defalarca vurguladıklarını ve bu saldırıların ‘hata’ olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. “Bu tür bir cezasızlık devam edemez” diyerek resmi açıklamasında, “Gazze’de barınaklar, hastaneler ve insani bölgeler dahi güvende değil. Refah’a yapılacak askeri operasyonun katliamla sonuçlanabileceği uyarısını da yapmıştık. Dün geceki kabul edilemez saldırının sonuçlarını gördük” dedi.

Griffiths, “Saldırının Gazze halkı açısından bir savaş suçu mu yoksa ‘trajik bir hata’ mı olduğu konusunda hiçbir tartışma yok. Dün gece yaşananlar en son ve muhtemelen en acımasız iğrençlikti. Buna ‘hata’ demek, ölenler, acı çekenler ve hayat kurtarmaya çalışanlar için hiçbir şey ifade etmeyen bir mesajdır” şeklinde konuştu.

“IDF, İnceleme Başlatacak”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Refah’ta sivillerin ölmesinden duyduğu endişeyi dile getirerek, “Kamptan gelen görüntüler korkunç. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) bir inceleme başlatacağını belirtmek isterim ancak sivillerin yoğun olduğu böyle bir bölgeyi vurmanın tamamen öngörülebilir bir sonuç olduğu şaşırtıcı derecede açıktır. Bu tür incelemelerin hesap verebilirliğe ve politika ile uygulamalarda değişikliklere yol açması çok önemlidir” dedi.

“Refah’ta Çadırlar Bombalandı”

UNICEF Sözcüsü James Elder, yetkilileri Refah’ta yaşanacak potansiyel bir saldırının felakete dönüşeceği konusunda defalarca uyardıklarını belirterek, “Gazze’deki anneler sık sık çocuklarını Refah’ın cehennem gibi çadırlarında uyutmaya çalıştıklarını anlatıyorlardı. Ölümcül bir hijyen eksikliği var. 7 aydır travma var. Artık herkes yakılıp öldürülen çocukların resimlerini gördü; Refah’ta çadırlar bombalandı” dedi.

Elder, “Aylardır Gazze’de hiçbir yer güvenli değil dedik. Aslında Aralık ayında, sözde güvenli bölgelerin ‘ölüm bölgeleri’ olma riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarmıştık. Bir gecede daha fazla kabus gerçeğe dönüştü. Bu gece Gazze’deki anneler çocuklarını yeniden kucaklarına alacak ve uyumalarını umacaklar” şeklinde konuştu.

Bu açıklamalar, İsrail’in saldırılarının uluslararası hukuk ve insan hakları bağlamında ciddi ihlaller içerdiğine işaret ederken, BM yetkilileri, bu durumun kabul edilemez olduğunu ve acilen uluslararası toplumun müdahale etmesi gerektiğini vurguladı.

NHY / DHA