AKP, Çiftçiye Köstek, Sudan’a Destek Peşinde

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen ve Türkiye Cumhuriyeti ile Sudan Cumhuriyeti arasında Ticaret ve Ekonomik Ortaklık Anlaşması kapsamında Cumhurbaşkanına doğrudan yetki verilmesine ilişkin kanun teklifine sert tepki gösterdi. Çakırözer, bu anlaşma kapsamında Sudan’dan ithal edilecek hayvan ve tarım ürünlerinin yerli üreticilere büyük zarar vereceğini belirtti.

Teklif, Sudan’dan 50 bin büyükbaş, 2 bin küçükbaş hayvan, 8 bin ton et, 2 bin ton tereyağı, 2 milyon yumurta, 500 ton bal, 5 bin ton patates, 5 bin ton domates, 1 bin ton sarımsak, 2 bin ton üzüm, her biri 5 milyar ton olmak üzere buğday, arpa, yulaf, mısır ve 2 bin ton buğday ununun sıfır vergi ile ithalini öngörüyor. Çakırözer, bu ürünlerin tamamının Türkiye’de yetiştirildiğini ve bu ithalatın yerli üreticilere ciddi zarar vereceğini vurguladı.

Çakırözer, komisyonda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de hayvancılık bitme noktasına getirildi. Bizim çiftçilerimiz, üreticilerimiz destek beklerken Sudan’dan tarımsal ve hayvansal gıdalar ithal edilecek. Bu ithalat, yerli üreticilerimizin aleyhine olacak. Üreticilerimizin haklarını korumak Meclis’in temel görevi olmalıdır” dedi.

Anlaşma kapsamında Sudan’dan ithal edilecek ürünler arasında 500 ton (taze, soğutulmuş veya dondurulmuş) at, eşek, katır veya bardo etleri ile 500 ton sığır, domuz, koyun, keçi, eşek, katır veya bardoların yenilen sakatatlarının da bulunması dikkat çekiyor. Türkiye ise Sudan’a balina, fok, papağan ve bazı diğer hayvanları indirilmiş vergi tarifesi ile ihraç edecek.

Çakırözer, Türkiye’de hayvancılığı bitirme noktasına getiren politikaları eleştirerek, “Eskişehir’de Beylikova ilçemiz ‘süt diyarı’ olarak anılır. Ama şimdi Beylikova’da insanlar süt bulamıyor, hayvan bulamıyor. Hayvancılık bitme noktasında” ifadelerini kullandı. Çakırözer, kapsamlı politikalar uygulanarak Türkiye’deki üreticilerin desteklenmesi gerektiğini belirtti ve Sudan’dan yapılacak bu ithalatın, iç piyasanın ve yerli üreticilerin zararına olacağını bir kez daha vurguladı.

CHP’li üyeler, komisyonda teklife muhalefet şerhi koyarak, yerli üreticilerin korunması gerektiğine dikkat çekti. Çakırözer’in sözleri, yerli üreticilerin ve tarım politikalarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini ve dışa bağımlılığın azaltılması için yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyuyor.

NHY / ANKA Haber Ajansı