UCM Başsavcısı, İsrail Başbakanı Netanyahu ve Hamas Liderleri İçin Tutuklama Emri Talep Etti

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Kerim Han, önemli bir açıklama yaptı. Han, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Hamas liderleri için tutuklama emri talep ettiğini duyurdu. Han, 7 Ekim’de İsrail’e yapılan saldırı ve sonrasında Gazze’de yaşanan olaylar nedeniyle bu talepte bulunduğunu söyledi.

Başsavcı Han, Netanyahu’nun yanı sıra Hamas liderleri Yahya Sinvar, Muhammed Deif ve İsmail Heniye hakkında da “savaş suçu” ve “insanlığa karşı suç” işlemekten tutuklama emri çıkarılmasını istedi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant için de aynı talepte bulundu.

Bu gelişme, UCM’nin ABD’nin yakın müttefiki olan bir ülkenin üst düzey liderini ilk kez hedef alması anlamına geliyor. Bu karar, Netanyahu’yu, UCM’nin hakkında tutuklama emri çıkardığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le aynı duruma getiriyor.

Han, Hamas liderlerine yönelik suçlamaların arasında “imha, cinayet, rehin alma, tecavüz ve gözaltında cinsel saldırı” gibi ciddi suçların olduğunu söyledi. Netanyahu ve Gallant’a yönelik suçlamalar arasında ise “imhaya neden olmak, insani yardım malzemelerinin engellenmesi, açlığa neden olmak ve sivilleri kasıtlı olarak hedef almak” gibi suçlamalar yer alıyor.

Başsavcı Han, “7 Ekim’de insanlar evlerinden, yatak odalarından, yerleşim yerlerinden koparıldı. Dünya şok oldu, büyük acılar yaşandı” diyerek, bu eylemlerin hesabının sorulması gerektiğini vurguladı. Han, Gazze’deki sivil halka yönelik saldırıların ve toplu cezalandırmaların etkilerinin “gözle görülür ve yaygın” olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler ve diğer insani yardım kuruluşları, İsrail’i savaş sırasında yardım sevkiyatını engellemekle suçladı. İsrail ise bu iddiaları reddederek Gazze’ye yardım girişinde bir kısıtlama olmadığını savundu ve BM’yi yardımları dağıtmamakla suçladı.

Netanyahu, UCM’nin İsrailli yetkililer hakkında tutuklama emri çıkarması durumunda bunun “tarihi boyutlarda bir rezalet” olacağını ve İsrail’in tüm hukuk ihlallerini titizlikle soruşturan bağımsız bir hukuk sistemine sahip olduğunu söyledi.

Başsavcı Han ise “Hiç kimse hukukun üstünde değil” diyerek yanıt verdi. İsrail’in UCM’nin yargı yetkisine itiraz edebileceğini ve bu itirazını mahkeme yargıçları huzurunda yapması gerektiğini belirtti.

İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri, UCM’ye üye değil. Ancak UCM, Filistinli liderlerin 2015 yılında mahkemenin kuruluş ilkelerine bağlı kalmayı kabul etmesinden sonra Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria üzerinde yargı yetkisine sahip olduğunu söylüyor.

Hamas’ın İsrail’e düzenlediği saldırıda 1100’den fazla kişi hayatını kaybetmiş, 250 kişi de rehin alınarak Gazze’ye götürülmüştü. İsrail’in misilleme saldırılarında ise çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 35 binden fazla Filistinli ölmüş ve 80 bin civarında Filistinli yaralanmıştı.

NHY / Euronews Türkçe