Usta Sanatçı Prof. Dr. Zafer Gençaydın, 83 Yaşında Hayatını Kaybetti

Sanatçı Prof. Dr. Zafer Gençaydın 83 yaşında hayata veda etti. Ankara’da doğan Gençaydın, 1965 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümünden mezun oldu. Eğitimine Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu Resim Bölümü’nde devam eden sanatçı, eğitimini ‘meisterschüler’ unvanıyla tamamladı ve burada Görsel İletişim Bölümü’nde ‘Film Yapısının Temelleri-Resim Ses İlişkileri’ seminerlerine katıldı.

1978-1983 yılları arasında Gazi Üniversitesi Resim-İş Bölümü’nde görev yapan Gençaydın, Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nün kurucuları arasında yer aldı ve fakültede iki dönem dekanlık yaptı. 1994 yılında profesör olan Gençaydın, Ankara Resim Heykel, DYO, Anadolu, Hacettepe, Gazi, İstanbul Modern gibi birçok müzede eserlerini sergiledi. Sanatçı, yurtiçinde ve yurtdışında birçok karma sergiye katıldı ve 1980 ORHS Başarı Ödülü ile 1987 Ankara Sanat Kurumu ödülü gibi birçok ödül kazandı.

Otuz kişisel sergi açan Prof. Dr. Zafer Gençaydın’ın üç kitabı ve çok sayıda deneme ve araştırma yazısı yayınlandı. Sanatçı, yarın Ankara’da son yolculuğuna uğurlanacak.

NHY / ANKA