Yazar Paul Auster Vefat Etti

New York Üçlemesi adlı gizem romanlarının yazarı ABD’li yazar Paul Auster 77 yaşında hayatını kaybetti.

BBC’nin haberine göre, Auster kariyeri boyunca 30’dan fazla kitap yazdı ve 1980’ler ile 90’larda kült statüsü kazandı.

Romanları genellikle yabancılar hakkında varoluşçu hikayelerdi ve özellikle Avrupa’da başarılı oldu.

Arkadaşı ve yazar arkadaşı Jacki Lyden, yazarın Brooklyn’deki evinde akciğer kanserinden kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle öldüğünü doğruladı.

Mart 2023’te Auster’in eşi yazar Siri Hustvedt, kendisine kanser teşhisi konulduğunu açıklamıştı.

Polonyalı Yahudi göçmenlerin oğlu olan Auster, Newark, New Jersey’de büyüdü ve daha sonra Columbia Üniversitesi’ne gitmek üzere New York’a taşındı. Mezun olduktan sonra dört yılını Fransa’da geçirdi ve burada yazarlık sanatını geliştirdi.

Babasının ani ölümü, Auster’ı 1982’de baba-oğul ilişkileri üzerine unutulmaz bir düşünce olan The Invention of Solitude’u (Yalnızlığın Keşfi) yazmaya itti.

Ancak asıl çıkışını, Mavi, Kahverengi, Siyah ve Beyaz adlı karanlık bir özel dedektif dörtlüsünü merkeze alan ve dedektiflik türüne felsefi bir yorum getiren New York Üçlemesi ile yaptı.

Sonraki romanları arasında Timbuktu ve varoluşsal kapari Moon Palace (Ay Sarayı), The Music of Chance ve Leviathan yer aldı.

Keskin diyaloglarıyla övgü toplayan Auster’ın kitapları 40’tan fazla dile çevrildi.

Ayrıca Auster, Brooklyn’deki bir tütün dükkanını konu alan ve başrolünde Harvey Keitel’in oynadığı 1995 yapımı Smoke filminin senaryosunu yazarak yazara Bağımsız Ruh Ödülü kazandırdı. Keitel’in yine başrolde olduğu devam filmi Blue in the Face’in yönetmenliğini de üstlendi.

Auster 2017’de, sıradan bir insan olan Archie Ferguson’un hayatı üzerinden ABD toplumunu anlatan 866 sayfalık 4321 adlı romanını yayınladı.

Eleştirmenlerden karışık eleştiriler almasına rağmen yazarın bunu başyapıtı olarak gördüğü söyleniyor.

Geçtiğimiz yıl Auster, fotoğrafçı damadı Spencer Ostrander ile birlikte Amerika’daki silah şiddetine odaklanan Bloodbath Nation’ı yayınladı.

Auster’in metnine Ostrander’in 30 kitlesel silahlı saldırının gerçekleştiği yerlerden çektiği siyah-beyaz fotoğraflar eşlik ediyordu.

Son yıllarda Auster’in kendi hayatı da trajedilerle sarsıldı. 10 aylık torunu Ruby eroin aldıktan sonra öldü ve çocuğun babası olan oğlu Daniel 10 ay sonra aşırı dozdan öldü.

Daniel ölümünden önce ihmal sonucu cinayetten suçlu bulunmuştu. Auster onların ölümlerini hiçbir zaman kamuoyu önünde tartışmadı.