İsrail’de Siyasi İklim Değişikliği: Halkın Sesi Yükseliyor

İsrail’de her cumartesi olduğu gibi bu hafta da, Tel Aviv, Hayfa, Batı Kudüs ve diğer şehirlerde on binlerce kişinin katılımıyla eylemler düzenlendi. Göstericiler, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun hükümetinin istifasını ve Gazze’deki esirlerin serbest bırakılması için anlaşma yapılmasını talep ediyorlar.

Göstericiler, hükümetin Gazze’deki çatışmalara ve esirlerin geri getirilmesine yönelik kayıtsızlığını eleştirerek erken seçim çağrısında bulunuyor. Eylemler, özellikle başkent Tel Aviv’deki Kaplan Caddesi’nde yoğunlaştı ve hükümeti eleştiren konuşmalar yapıldı.

Protestoların yanı sıra, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin yakınları da Netanyahu’yu eleştiren sloganlarla protesto eylemlerine katıldı. İsrail polisi, protestoculara karşı çeşitli müdahalelerde bulundu.

Mısır’ın arabuluculuğu ile bir ateşkes ve esir takası anlaşması yapılması için görüşmeler devam ederken, Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı isimleri, böyle bir anlaşma imzalanması halinde hükümeti devirmekle tehdit ediyor.

İsrail makamlarına göre, Gazze Şeridi’nde 130’dan fazla İsrailli esir bulunuyor ve bazıları ölü. Hamas’ın askeri kanadı, Gazze’de İsrail saldırılarında öldürülen esir sayısının 70’i geçtiğini açıklamıştı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 34 binden fazla Filistinli yaşamını yitirdi, sağlık sistemi zorluklarla karşı karşıya, ve 1,9 milyondan fazla kişi zorla yerinden edildi. Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, Gazze’de kara operasyonlarına devam edeceğini duyurdu.