Uluslararası Af Örgütü: İran’da hapishaneler ölüm alanlarına dönüştü, geçen yıl en az 834 kişi idam edildi

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ), İran’ın hapishanelerini “ölüm alanlarına” dönüştürdüğü ve geçen yıl en az 834 kişinin idam edildiği yönünde suçlamalarda bulunarak güçlü bir uluslararası tepki çağrısında bulundu.

UAÖ’nün bugün yayımladığı rapora göre, İran’da idamların durdurulması için uluslararası topluma çağrı yapıldı. Raporda, İran’da infazların artması durumunda 2024 yılında yüzbinlerce kişinin daha idam edilme riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısı yapıldı.

Raporda, 2023 yılındaki infazların, önceki yıla göre %48 artış gösterdiği belirtildi ve infazların %56’sının uyuşturucu suçlamalarıyla ilişkilendirildiği ifade edildi.

Gençlere yönelik ölüm cezasında da keskin bir artış yaşandığı vurgulandı. Örneğin, 16 yaşındayken bıçaklayarak bir adamı öldüren Hamidreza Azari gibi vakalar öne çıktı. Azari, kasım ayında 17 yaşındayken Horasan’da idam edildi. Diğer dört erkek çocuk da suç işlemekle suçlandı.

Raporda, Masha Amini’nin öldürülmesinin ardından başlayan protestolarla bağlantılı olarak ülkedeki idamlardaki artışa dikkat çekildi. UAÖ, mart ayı itibarıyla en az 95 infazın kaydedildiğini ve İran’ın davranışının bu yıl değişmediğini belirtti.

UAÖ, İranlı yetkililerin nüfusun yalnızca %5’ini oluşturan Sünni kökenli Beluçistan azınlıklarını hedef aldığını belirterek, geçen yıl idam edilenlerin %20’sinin Beluç kökenli olduğuna dikkat çekti.