Avrupa Konseyi: Seçimler rekabetçi, ancak kutuplaşmış bir ortamda geçti

Türkiye’de dün yapılan yerel seçimleri izleyen Avrupa Konseyi gözlemci heyeti, yerel seçimlerin rekabetçi olduğunu ve vatandaşlara birçok seçenek sunduğunu bildirdi.

Ancak heyet, seçimlerin ifade özgürlüğünün sağlanması için daha fazlasının yapılması gereken “belirgin bir şekilde kutuplaşmış bir ortamda” cereyan ettiğini belirtti.

Avrupa Konseyi gözlemci heyetinin başkanı İsviçreli David Eray, Ankara’da düzenlediği basın toplantısında, “Seçimler genel olarak sakin geçti ve profesyonel bir şekilde organize edildi. Yüksek katılım oranı, vatandaşların demokratik süreçlere olan güçlü bağlılığını gösterdi” dedi.

Heyetin Başkan Yardımcısı Vladimir Prebilic, “Bu seçimlerin rekabetçi yapısını ve seçmenlerin birçok seçenek arasından seçim yapabilmesini memnuniyetle karşılıyoruz, ancak 2024 yerel seçimlerinin belirgin bir şekilde kutuplaşmış bir ortamda yapıldığını ve yerel demokrasiye ancak kısmen elverişli olduğunu belirtebiliriz” dedi.

Prebilic, Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin seçim uygulamalarına ilişkin uzun süredir devam eden bazı endişelerinin giderilmediğini kaydetti.

Prebilic, “Avrupa Konseyi’nin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan hakları ilkeleri doğrultusunda, gerçek bir ifade özgürlüğünün ve bağımsız yargı tarafından denetlenen makul ve iyi uygulanan bir çerçevenin olduğu bir siyasî ve medya ortamının sağlanması için daha fazlasının yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

Erdoğan hükümetinin muhalefeti susturduğu, insan haklarını yıprattığı, yargıyı ve diğer devlet kurumlarını etkisi altına aldığı uzun zamandır Avrupa kurumlarını nezdinde şikayet konusu oluyor. Ankara ise bu suçlamaları reddediyor.

16 Avrupa ülkesinden gelen 26 temsilciden oluşan gözlemci heyeti, İstanbul ve Ankara da dahil olmak üzere 140’tan fazla seçim merkezinde oy verme işlemlerini izledi.

Heyet, yerel seçimlere ilişkin hazırlayacağı raporu Avrupa Konseyi organlarına sunacak.

Heyette, İsviçre, Slovenya, Fransa, Sırbistan, Belçika, İngiltere, İsviçre, Çekya, Macaristan, Finlandiya, İrlanda, İsveç, Almanya, Bosna-Hersek, Gürcistan ve Hollanda’dan üyelerin bulunduğu belirtildi.