İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya’dan ortak açıklama: Filistin Devletini tanımaya hazırız

İspanya, İrlanda, Malta ve Slovenya liderleri, Brüksel’deki Avrupa Birliği zirvesinde bir araya gelerek Filistin’in devlet olarak tanınması konusunda ortak bir açıklama yaptılar. Liderler, bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için İsrail ve Filistin devletlerinin barış içinde yan yana yaşayacağı iki devletli bir çözümün gerekliliği konusunda anlaştıklarını belirttiler.

Dört liderin yayınladığı ortak açıklamada, Filistin devletinin tanınmasının barış sürecine olumlu bir katkı sağlayabileceği ve uygun koşulların oluşması durumunda buna hazır olduklarını ifade ettiler. Ayrıca, acilen ateşkes sağlanması, rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze’ye insani yardımın arttırılması gerektiği konusunda hemfikir olduklarını vurguladılar.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, İspanya’nın Filistin’in devlet olarak tanınması konusunu AB ülkeleriyle birlikte ele almayı tercih ettiğini ve bu adımı atmak için doğru zamanın dikkatlice belirlenmesi gerektiğini belirtti. Sanchez, bu kararlı adımın, kalıcı bir barışın temellerinin atılması açısından önemli olduğunu vurguladı.

Ayrıca, Malta Başbakanı Robert Abela ve Slovenya Başbakanı Robert Golob da, Filistin’in devlet olma mücadelesine destek verdiklerini ve uygun koşulların oluşması durumunda tanınmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Golob ayrıca, Birleşmiş Milletler’de Filistin devletine siyasi destek sağlanması için önümüzdeki haftalarda yapılacak çalışmaların önemine dikkat çekti.

Belçika’nın da destek verdiği bu açıklama, AB’nin Filistin’e yönelik siyasi desteğini güçlendirmeye yönelik bir adım olarak değerlendiriliyor. Ancak, AB henüz oybirliğiyle Filistin’in devlet olarak tanınması konusunda bir karar almamış olsa da, bu açıklama AB’nin Filistin ve İsrail arasındaki barış sürecine katkı sağlama amacını yansıtıyor.

NHY/ Euronews