Rusya Ukrayna ve Batı’yı terör saldırısını kolaylaştırmakla suçladı

Rus İç İstihbarat Servisi (FSB) Başkanı Aleksander Bortnikov, Rusya topraklarında son yirmi yılın en ölümcül saldırısından dört gün sonra, Ukrayna ve Batılı gizli servisleri saldırıyı kolaylaştırmakla suçladı.

FSB Başkanı, Crocus Konser Salonuna düzenlenen saldırının beyninin “henüz tespit edilemediğini” söyledi ve “Eylemin hem radikal İslamcılar tarafından hazırlandığına hem de Batılı gizli servisler tarafından kolaylaştırıldığına ve Ukrayna gizli servislerinin doğrudan işin içinde olduğuna inanıyoruz” dedi.

Bortnikov, Ukrayna ve ABD ile saldırının düzenlenmesi arasındaki bağlantı sorulduğunda, “Bu genel bir bilgi, ancak zaten belirli unsurlar var” diye ekledi. Rus yetkiliye göre, saldırganlar Ukrayna’ya gitmeyi ve orada “kahraman gibi karşılanmayı” amaçlıyordu. Bortnikov, herhangi bir kanıt sunmamakla birlikte, teröristlerin “orada beklendiğini” söyledi.

Rusya Güvenlik Konseyi Sekreteri Nikolai Patruşev’e bugün gazeteciler saldırının arkasında Kiev’in mi yoksa IŞİD’in mi olduğunu sordu. Patruşev, bu soruya “Elbette Ukrayna’ydı” diyerek cevap verdi.

Saldırgan olduğu iddia edilen dört kişi de dahil olmak üzere on bir kişi Rus kolluk kuvvetleri tarafından yakalandı ve hepsi gözaltında tutuluyor.

Bortnikov, “Misilleme tedbirleri elbette uygulanacak ve bu çalışmalar devam ediyor. Saldırıyla herhangi bir ilgisi olan herkes (…) bulunacak ve cezalandırılacaktır” dedi.

Ukrayna ve ABD reddediyor

Ukraynalı ve Amerikalı yetkililer, Ukrayna ile Moskova saldırısı arasında herhangi bir bağlantı olduğunu şiddetle inkâr ediyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, saldırganların Ukrayna’ya kaçmaya çalıştıklarını söylerken, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ,23 Mart Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkesi ile Rusya’daki terör saldırısı arasında herhangi bir bağlantı olduğunu şiddetle inkâr etti.

Zelenski, “Dün Moskova’da olanlar çok açık: Putin ve diğer şerefsizler suçu başkasının üzerine atmaya çalışıyorlar” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba daha da ileri giderek, Rus lideri “bu iddiaları destekleyecek hiçbir kanıt olmamasına rağmen umutsuzca Ukrayna ya da diğer Batılı ülkeleri katliamla ilişkilendirmeye çalıştığını” ifade etti.

ABD de, saldırıdan kısa bir süre sonra, Ukrayna’nın saldırıya karıştığına ilişkin bir bulgu olmadığını duyurdu.