BM, Gazze’de dünyadaki en yüksek sayıya ulaşan açlığı “insan yapımı bir felaket” olarak tanımladı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Gazze’deki trajik durumu “insan yapımı bir felaket” olarak nitelendirerek, halkın yarısının açlıkla karşı karşıya olduğunu belirtti. İşte Guterres’in açıklamaları ve durumun vahameti:

Guterres, Gazze’deki gıda güvensizliğinin sivillere yönelik sahadaki koşullar hakkında dehşet verici bilgiler içerdiğini ifade etti. Gazze’deki Filistinlilerin yarısından fazlasının gıda kaynaklarını tükettiğini ve felaket boyutunda bir açlıkla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Bu durum, dünya genelinde şimdiye kadar karşılaşılan en yüksek sayıda insanın felaket düzeyinde açlıkla karşı karşıya kaldığı bir durumdur. Guterres, Gazze’de acil insani ateşkes ihtiyacına işaret ederek, İsrailli yetkililere insani yardımlara tam ve sınırsız erişim sağlama çağrısı yaptı.

Uluslararası topluma da BM’nin insani çabalarına tam destek verme çağrısı yapıldı. Guterres, durumun düşünülmeyecek, kabul edilemez ve haklı gösterilemeyecek boyutta olduğunu vurgulayarak, acil önlemler alınması gerektiğini belirtti.

IPC raporuna göre Gazze’nin kuzeyindeki nüfusun yüzde 70’i felaket düzeyinde açlıkla karşı karşıya. Dünya Gıda Programı’nın (WFP) İcra Direktörü Cindy McCain ise Gazze’de insanların açlıktan öldüğünü ve kıtlığı önlemek için acil ve tam erişime ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Gazze’deki durum son derece acil ve vahimdir. Uluslararası toplumun bu insani krize acilen müdahale etmesi ve Gazze halkına gerekli yardımı sağlaması gerekmektedir.

NHYBirleşmiş Milletler, IPC, WFP