Dünya Şairleri’nden BM Genel Sekreteri Guterres ‘Gazze’ mektubu

Dünya Şairleri adını taşıyan bir grup, Gazze’deki vahşetin sona erdirilmesi ve acil bir ateşkes çağrısı yapmak için Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e bir açık mektup kaleme aldı. Bu inisiyatife Türkiye’den Cumhuriyet yazarları Ataol Behramoğlu ve Nurduran Duman da katıldı.

Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Genel Sekreter,

Gazze’deki yaşananlar insani sınırları zorlamakta ve uygarlığımızın iflas ettiğini göstermektedir. Organize açlık, kitlesel bombalamalar, engellenmiş yardım konvoyları, yıkılmış binalar ve hastaneler, kötü beslenmiş çocuklar ve masum sivillerin makineli tüfeklerle taranması gibi vahşetin her türlüsüne tanık olmaktayız.

Aaron Bushnell’in kendini ateşe vermesi gibi çaresiz eylemler, bu vahşetin bireyleri nereye sürükleyebileceğini göstermektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 18.000’den fazla çocuk dahil olmak üzere 100.000’den fazla ölü ve kayıp bulunmaktadır. Acil bir ateşkese, insani yardıma ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasına ihtiyaç vardır.

Ukrayna’da yaşanan korkunç savaş sonucunda 500.000’den fazla insanın hayatını kaybetmesi, kan dökümünün ne kadar vahim boyutlara ulaşabileceğini göstermektedir. Ancak maalesef, barışa dair umut verici bir girişim görünmemektedir.

Dünya olarak, iklim değişikliği, eşitsizlik ve yoksulluk gibi küresel sorunlarla mücadele etmemiz gerekirken, askeri harcamaların artması endişe vericidir. Dünya genelinde 56 savaşın devam ettiği ve daha fazlasının kapıda olduğu bir dönemde, gezegenimiz adeta bir yangın yerine dönmüştür.

Artık yeter! Acil bir ateşkes ilan edilmelidir. İnsanlık olarak bir araya gelmeli ve yaşamın devamı için el ele vermeliyiz. Gezegenimizin şairleri, sanatçıları, entelektüelleri, kadınları ve erkekleri olarak, sesimizi yükseltiyor ve barışı savunuyoruz.

Geleceğimiz için umutla, saygıyla ve kararlılıkla,

Dünya Şairleri/Poets of Planet” (PoP)”

Bu mektup, dünya genelindeki insan hakları ihlallerine ve savaşlara karşı bir çağrı niteliğindedir, insani yardımın ve barışın sağlanması adına uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırmaktadır.