Şubat ayında 36 kadın katledildi

Şubat ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bu sayı, Ocak ayında 28 olan kadın cinayetlerinin yüzde 28 arttığını gösteriyor. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Şubat ayı raporunu açıkladı. Rapora göre, Şubat ayında 36 kadın erkekler tarafından öldürüldü, 23 kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti, 12 kadın ise intihar etti.

KCDP, raporunda kadın cinayetlerinin nedenlerini şöyle sıraladı: “Kadın cinayetlerinin nedenleri arasında boşanmak istemek, ayrılmak istemek, barışmayı reddetmek, ekonomik nedenler, aldatma iddiası, kıskançlık, sahiplenme, aile baskısı, miras meselesi gibi nedenler yer alıyor. Kadın cinayetlerinin yüzde 69’u evli ya da boşanmış olduğu erkek tarafından işleniyor. Kadın cinayetlerinin yüzde 31’i ise tanımadığı ya da yeni tanıştığı erkek tarafından işleniyor.”

Raporda ayrıca kadın cinayetlerinin işlendiği yerlere de dikkat çekildi: “Kadın cinayetlerinin yüzde 44’ü evde, yüzde 25’i sokakta, yüzde 11’i ormanlık alanda, yüzde 8’i iş yerinde, yüzde 6’sı araçta, yüzde 3’ü otelde, yüzde 3’ü de diğer yerlerde işleniyor. Kadın cinayetlerinin yüzde 47’si ateşli silahla, yüzde 25’i kesici aletle, yüzde 14’ü boğularak ya da darp edilerek, yüzde 8’i zehirlenerek ya da yakılarak, yüzde 6’sı ise diğer yöntemlerle işleniyor.”

KCDP, raporunun sonunda kadın cinayetlerine karşı mücadele çağrısı yaptı: “Kadın cinayetleri bir insan hakları ihlali ve toplumsal bir sorundur. Kadın cinayetleri önlenemez değildir. Kadın cinayetlerini önlemek için devletin tüm kurumlarının sorumluluk alması ve kadına yönelik şiddeti önlemek için etkin politikalar üretmesi gerekmektedir. Kadına yönelik şiddeti önlemek için İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve 6284 sayılı kanunun korunması hayati önem taşımaktadır. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu olarak biz kadınlar olarak yaşam hakkımız için mücadele etmeye devam edeceğiz.”