Çin bu yıl uzaya iki insanlı sefer yapacak

Çin’in uzay istasyonu projesi, dünyanın dikkatini çekiyor. Bu yıl içinde, Tiengong (Gök Sarayı) Uzay İstasyonu’na iki insanlı sefer düzenlenecek. Bu seferler, Çin’in uzay araştırmalarında geldiği noktayı gösteriyor.

Çin, uzay araştırmalarına büyük önem veriyor. ABD’nin işbirliğini reddetmesi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) katılmasını engellemesi nedeniyle, kendi uzay istasyonunu kurmaya karar verdi. Tiengong Uzay İstasyonu, bir çekirdek modül ve iki laboratuvar modülünden oluşuyor. Ayrıca, bir de uzay teleskobu eklenecek.

Çin, bu yıl içinde, istasyona iki insanlı sefer yapacak. Çin İnsanlı Uzay Seferleri Ajansı (CMSA), “Şıncou-18” ve “Şıncou-19” görevleriyle, yeni taykonot ekiplerinin istasyona taşınacağını duyurdu. Taykonotlar, istasyonda çeşitli bilimsel deneyler yapacaklar. Ayrıca, istasyona iki ikmal seferi de yapılacak.

Çin’in uzay istasyonu projesi, hem teknolojik hem de siyasi açıdan önemli. Çin, uzayda kendi varlığını güçlendirmek istiyor. ABD ve Rusya ile rekabet ediyor. Aynı zamanda, diğer ülkelere de işbirliği imkanları sunuyor. Tiengong Uzay İstasyonu, Çin’in uzaya açılan penceresi olacak.

NHY/ AA, ntv, BBC Türkçe,