Tuğgeneral Tutuklandı: Suriye Sınırında İnsan Kaçakçılığı İddiaları

Suriye sınırında insan kaçakçılığı yaptığı iddialarının ardından Milli Savunma Bakanlığı tarafından emekliliğe sevk edilen ve Ankara’da gözaltına alınarak Şanlıurfa’ya götürülen Tuğgeneral Bilal Çokay, Akçakale ilçesinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İnsan Kaçakçılığı İddiaları ve Gözaltı

Tuğgeneral Bilal Çokay, makam aracıyla insan kaçakçılığı yaptığı iddialarının ardından emekliliğe sevk edilmiştir. Şanlıurfa Akçakale Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ankara’da gözaltına alınan Çokay, soruşturmanın yürütüldüğü Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine getirildi. Savcılık ifadesinin ardından mahkemeye çıkarılan Çokay, tutuklandı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), olayla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Suriye’de görevli bir Tugay Komutanının makam aracıyla Emir Astsubayı ve koruma personeli tarafından eylemin gerçekleştirildiği hususu tarafımızdan tespit edilmiş ve savcılığa bildirilmiştir. Olay hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Hazırlık soruşturması adli makamlar tarafından gizli olarak yürütülmektedir. Olaya karışan kişiler tutuklanmışlardır. Sözleşmeli personelin sözleşmeleri fesih edilmiş, diğer personel yüksek disiplin kuruluna sevk edilmiştir. Birlik komutanı Tuğgeneral emekliliğe sevk edilmiştir. Söz konusu olayda sınır geçiş kapısından sorumlu birlik komutanının görev yeri değiştirilmiştir.”

Adli ve İdari Süreç

MSB kaynakları, bugünkü basın bilgilendirme toplantısında da şu açıklamada bulundu: “Gizli olarak yürütülen hazırlık soruşturması sonucunda elde edilen bilgiler kapsamında Akçakale Savcımız tarafından gözaltı kararı verildi. Konuyla ilgili idari ve adli süreç birbiriyle bağlantılı şekilde yürüyor. Adli süreçteki gelişmelere göre idari süreçler de işletilmeye devam edecektir. TSK’da disipline ve kanunlara aykırı hareket eden kim olursa olsun rütbesine bakılmaksızın gereken yapılır.”

Bu açıklamalardan da anlaşıldığı üzere, Milli Savunma Bakanlığı ve adli makamlar, olayla ilgili titiz bir soruşturma yürütmektedir. Soruşturma sonuçlarına göre, olayda ihmali ya da suçu olan herkes hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.