TGC’den Siyasetçilere Sert Tepki: “Gazetecileri Hedef Gösterenler Suç Ortağıdır

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, gazetecilerin isimlerini ve kurumlarını hedef gösteren siyasetçileri sert bir şekilde kınadı. TGC, İçişleri Bakanlığı’na gazetecilerin tehdit edilmesinin suç olduğunu hatırlatarak, hedef gösterilen gazetecilerin can güvenliğinin sağlanmasını talep etti.

TGC, yaptığı yazılı açıklamada, son dönemde gazetecilerin isimlerini ve çalıştıkları kurumları hedef gösteren ve tehdit eden siyasetçilerin sorumsuz davranışlarına dikkat çekti. Bu tür eylemlerin geçmişte 67 gazetecinin öldürülmesine yol açtığını belirten TGC, “Siyasetçiler sorumlu davranmazlarsa yeni bir gazeteci cinayeti olması an meselesidir” dedi.

Açıklamada, “Demokrasiyle yönetilen ülkelerde siyasetçiler, kendilerine oy veren/vermeyen tüm yurttaşların bilgilenebilmesi için gazetecilerin can ve iş güvenliğine sahip çıkar. Ülkemizde ise kendilerini hukuktan muaf sayan bazı siyasetçiler, gazetecileri ve kurumlarını isim isim sayarak tehdit etmekte, hedef göstermektedir. Gazetecilere evlerinin, iş yerlerinin önünde saldırıp, yoğun bakıma girmelerine neden olan kişilerin bazı partilerde görevli olduğu açık bir biçimde ortaya çıkmasına rağmen, hiçbir cezalandırma söz konusu olmamaktadır” denildi.

Normalleşme, Gazetecileri Tehdit Edenlerin Cezalandırılmasıyla Başlar

TGC, açıklamasında, gazetecilerin sürekli tehdit edildiği bir ülkede normalleşmeden söz edilemeyeceğini vurguladı. İktidar ve muhalefet partilerinin bu hukuksuzluğa karşı duruş sergilememesini eleştiren TGC, “Meslektaşlarımızı tehdit eden siyasetçileri kınamayarak, cezalandırmayarak sahip çıkan, şiddeti normalleştiren tüm partilerin olası bir saldırı ya da gazeteci cinayetinde suç ortağı olacaklarını, onları sorumlu tutacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Gazetecilere Yönelik Tehdit Suçtur

TGC, gazetecilere yönelik tehditlerin ve fiziksel saldırıların ciddi sonuçları olabileceğine dikkat çekerek, “Hukuk, bu ülkede yaşayan her yurttaşın can güvenliği için vardır. Parti yöneticileri ve milletvekilleri hukuktan muaf değildir. Siyasetçilerin gazetecileri tehdit etmesi suçtur. Gazetecileri tehdit etmeyi alışkanlık haline getiren siyasetçileri kınıyoruz” dedi.

Açıklamada, demokrasi açısından normalleşmenin gazetecilere yönelik hedef gösterme ve saldırılara karşı durarak, kınayarak ve cezalandırılmalarını sağlayarak başlaması gerektiği belirtildi. TGC, İçişleri Bakanlığı’na da gazetecilerin tehdit edilmesinin suç olduğunu hatırlatarak, hedef gösterilen gazetecilerin can güvenliğinin sağlanmasını talep etti ve bu gazetecilere “geçmiş olsun” dileklerini iletti.

NHY / ANKA