Ali İsmail Korkmaz Ölümüne Neden Olan Saldırının Yapıldığı Sokakta Anıldı

Gezi Parkı protestoları sırasında Eskişehir’deki eylemlerde esnaf ve polisler tarafından dövülerek beyin kanaması geçiren ve tedavi gördüğü hastanede 38 gün sonra hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz (19), ölüm yıldönümü olan 2 Haziran günü, darp edildiği sokakta anıldı.

Anma etkinliğine KESK, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Eskişehir-Bilecik Tabip Odası, DİSK ve Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV) üyeleri ile Korkmaz ailesi ve yüzlerce vatandaş katıldı. Anma sırasında sık sık “Ali İsmail Korkmaz yalnız değildir”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Karanlık gidecek, Gezi kalacak”, “Gezi halktır, halk kazanacak” sloganları atıldı.

’11 Yıldır Hala Adalet Yok, 11 Yıldır Hala Bir Özür Yok’

Gezi olayları sırasında hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlayan programda, KESK Dönem Sözcüsü Sertaç Durdu, “Gezi Direnişi’nin ve Ali İsmail’in katledilmesinin 11. yılındayız. 11 yıldır hala adalet yok, hala bir özür yok. Tam tersine, suçlamalar ve cezalandırmalarla Gezi katliamlarını ve büyük direnişi halkın gözünden kaçırabileceklerini, toplumun hafızasından silebileceklerini planlıyorlar. Ancak onlar ceza verdikçe Gezi daha da büyüyor, onlar yalanlarıyla toplumu kandırmaya çalıştıkça Gezi umut olmaya devam ediyor. Baskılarla Gezi’de katledilenleri unutturamazsınız. Saraylar ve saltanatlar çöker, kan susar, zulüm biter. Bugünlerden geriye, yarına gidenler ve yarınlar için direnenler kalır. Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyayı hep birlikte kuracağız. Katillerden ve talimatı verenlerden hesap sormaya devam edeceğiz” dedi.

‘Yüzlerce, Binlerce Ali İsmail Var’

Anne Emel Korkmaz, “Buraya gelmek canımı yakıyor. 4-5 yıl gelemedim ve geldikten sonra hep ‘keşke hiç gelmeseydim ve Ali’min burada darp edildiğine şahit olmasaydım’ dedim. Burada Ali’nin darpına şahit olanların vicdanları rahat mı? İçleri acımıyor mu? Buraya her geldiğimde Ali İsmail’in yere düşüp de darp edilirken ‘vurmayın, ben öldüm’ dediği cümleler aklıma geliyor. Ali İsmail 38 gün direndi, şu anda aramızda yok ama yüzlerce, binlerce Ali İsmail var. Ali İsmail’i sahiplendiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Katilleri ve Onları Azmettirenleri Lanetliyorum’

Baba Şahap Korkmaz, “Oğlumuzu unutmadığınız, unutturmadığınız, sahiplendiğiniz için teşekkür ediyorum. Ben katilleri ve onları azmettirenleri lanetliyorum. Burada o olayı görüp de susanlara yazıklar olsun” derken ağabey Gürkan Korkmaz, “Bu katlanması çok zor bir acı ama biraz olsun da katlanıyor, ayakta durabiliyorsak arkamızda sizin gibi milyonların olduğunu bilmemizden. Ali İsmail Korkmaz adını yaşatma mücadelemizde bize sonsuz desteğinizi hissediyoruz. Gezi’de düşene, dövüşene bin selam” dedi.

Konuşmaların ardından kalabalık, Ali İsmail Korkmaz’ın kaldırıma konulan fotoğrafının önüne kırmızı karanfiller bıraktıktan sonra dağıldı. Anne Emel Korkmaz, oğlunun fotoğrafının önüne karanfil koyarken gözyaşlarını tutamayarak “seni çok özledim oğlum” dedi.

Anma programının ardından Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende “Ali İsmail Korkmaz Ödülleri” sahiplerini buldu.