Almanya: Nazi sekreterine 10 bin kişinin ölümüne yardım ve yataklıktan dava

Almanya’da uzun bir süredir ilk defa bir kadın Nazi hakkında dava açıldı.

Savcılar bir Nazi toplama kampında sekreter olarak olarak görev yapan kadın hakkında 10 bin kişinin ölümünde dahli bulunduğu suçlamasıyla dava açıldığını duyurdu.

İsmi açıklamayan kadının Nazi işgali sırasında Polonya’daki Gdansk şehri yakınlarındaki Stutthof kampında çalıştığı duyuruldu.

Yapılan açıklamada kadının Haziran 1943 ile Nisan 1945 arasında “kamp komutanına sekreterlik ve katiplik yaparak Yahudi, Polonyalı direnişçiler ve Sovyet savaş esirlernin sistematik bir şekilde öldürülmesinden sorumlu olan kişilere yardımcı olmakla” suçlandığı vurguandı.

Suçun işlendiği sırada 18 yaşından küçük olan zanlı “10 binden fazla kişinin öldürülmesine yardım ve yataklık” etmekle itham ediliyor. Suçun işlendiği sırada reşit olmadığı için zanlı çocuk mahkemesinde yargılanacak.

2011 yılında eski gardiyan John Demjanjuk’un Nazi cinayetlerinde rol aldığı gerekesiyle cezalandırılması emsal teşkil etmiş ve sonrasında doğrudan sorumlu olmamakla birlikte Nazi uygulamalarına destek olan kişiler hakkında çok sayıda dava açılmıştı.

Kısa bir süre önce Auschwitz kampında muhaseebecili yapan Oskar Groening ve aynı kampta SS gardiyanlığı yapan Reinhold Hanning dolaylı sorumluluklarından dolayı suçlu bulunmuştu. Fakat ileri yaşta olan her ikisi de hapse atılmadan ölmüştü.

93 yaşındaki bir başka SS gardiyanı Bruno Dey de suçlu bulunarak 2 yıl hapis cezasına çarptırılmış ve cezanın infazı ertelenmişti.