Mısır’da altın dilli mumya keşfedildi

Mısır’da yapılan son keşiflerde, ağız kısmına altın dil yerleştirilmiş mumyalar gün yüzüne çıktı.

İskenderiye’nin Taposiris Magna Tapınağı’ndaki kazı çalışmalarında, Antik Yunan ve Roma dönemlerinden kalma, 16 lahite gömülü mumya bulundu. Eserler arasında ağızında dile benzeyen altın nesne bulunan bir mumya, geçmiştekilerin ritüellerinden bir ipucunu daha günümüze taşıdı. Çalışmaları yürüten uzmanlar, bu altın dilin amacının mumyanın, ölülerin yargıcı olarak bilinen Osiris tanrısıyla konuşabilmesi için konduğunu düşünüyor.

Mısır Turizm ve Tarihi Eser Bakanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamaya göre, keşifte öne çıkan diğer eser ise kartonajında altın süslemeler bulunan bir diğer mumya.

Kazı ekibinin lideri Dr. Kathleen Martinez, bu mumyanın boynuz ve kobra yılanı süslemeleri bulunan bir taç giydiğini, göğüs kısmında ise ucunda tanrı Horus’u temsil eden şahin asılı bir kolye taktığını gösteren altın süslemenin bulunduğunu aktardı. Bir kadın cenaze maskesi, 8 altın taç ve 8 mermer maske keşfedilen antik eserler arasında.

Bakanlığa göre, son 10 yılda gün yüzüne çıkan eserler Taposiris Magna Tapınağı ile ilgili bilinenleri değiştiren niteliğe sahip.