Masum gibi görünen kulak çınlamasına dikkat!

Halk arasında “Kulak çınlaması” olarak bilinen ‘’tinnitus’’ önemsiz görünse de ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Odyolog Seda Başkurt, çınlama şikayeti olanların vakit kaybetmeden kulak burun boğaz hekimine başvurması gerektiğini vurguladı. 

Odyolog Seda Başkurt, uyku düzenini, iş ve sosyal yaşamı tehdit ederek kişilerin toplumdan izole olmasına yol açabilecek düzeylerde görülebilen çınlamanın nedenlerini anlattı.

 Başkurt, “Kulağınızda biriken kir, dış veya orta kulakta meydana gelen iltihap, uzun süreli yüksek sese maruz kalmak, yaşa bağlı işitme kaybı gibi kulaktan kaynaklı problemlere bağlı olarak görülebilir. Ayrıca bilinçsiz kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon, stres, vitamin eksikliği de kulak çınlamasına sebep olabilmektedir” dedi. Başkurt, bu şikayetleri yaşayanların vakit kaybetmeden kulak burun boğaz hekimlerine görünmesi tavsiyesinde bulundu.

Tümör riskine dikkat

Özellikle tek kulakta yaşanan çınlamayla gelişen işitme kayıpları ve baş dönmesi şikayetlerinin iç kulak veya beyinde oluşan tümör varlığına işaret edebileceğini söyleyen Seda Başkurt, şunları kaydetti:

 “Yapılacak MRI ve tomografi ile tümör riskini ekarte edebilirsiniz. Ayrıca gürültülü ortamlarda çalışan bireylerde gürültü tıkaçları kullanılmadığı zaman yüksek frekans bölgesi denilen ince seslerde işitme kaybı görülebilmektedir. İnce seslerde meydana gelen işitme kaybı çınlama şikâyetini de beraberinde getirebilmektedir. Özellikle geceleri gün içinde duyduğunuz çevre sesleri sayesinde bir nebze de olsa rahatlayan çınlamanız sessizliğe geçince şiddetini artırabilmektedir.”

Kulak çınlamasına önlem almak mümkün

Çınlamayı önleyici tedavilerin önemine dikkat çeken Başkurt, şöyle devam etti:

 ilk aşamada yüksek sesten, bilinçsiz ilaç kullanımından ve stresten uzak durmak gerektiğini vurguladı. Başkurt, “Tüm hastalıklarda olduğu gibi endişe ve stresten uzak durmak, sinir sistemimizi uyarıcı etkisi olan alkol, kafein ve sigara kullanımından, yüksek seslerden kaçınmak kulak çınlamasında da hafifletici etkilere sahiptir. Kişiye özel olarak değişen çınlama tedavisinde psikolojik faktörler de tedavide başarılı olmak için çok önemlidir. Pek çok tedavi yöntemi olan çınlamada bir takım ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Özellikle vitamin eksikliğinden dolayı olan çınlamalarda B12 desteği rahatlama sağlayabilir. Ayrıca tansiyon, şeker, tuz tüketimine bağlı görülen çınlamalar da kontrol altında tutulmalı.”

Kulak çınlaması şikâyetlerinde öne çıkan tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Seda Başkurt, sözlerini şöyle tamamladı:

 “Medikal tedavi yöntemi olan işitme cihazı kullanımıyla kulakta duyulan sese eş değer gürültü sinyalleri verilerek, beynin odak noktası değiştirilip çınlamada rahatlamalar söz konusu olabilmektedir. Gece rahat uykuya dalabilmek için okyanus dalgası ve benzeri terapi seslerini dinlemek de bir nebze rahatlamanızı sağlayacaktır. Çınlama tedavisine başlandıktan sonra kişide yaratmış olduğu psikolojik etkiler de göz önünde bulundurularak psikiyatrik destek de göz ardı edilmemelidir.”