Kılıçdaroğlu, Merve Dizdar’ı Tebrik Etti

Ödüllü oyuncu Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde Türkiye’yi gururlandırdı. Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki rolüyle en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Dizdar, bu başarısını “Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara” armağan etti. Dizdar’ın bu sözleri, Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından da paylaşıldı.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü kazanan Merve Dizdar’ı yürekten kutluyorum. ‘Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara’ bugün hep birlikte demokrasiyi armağan edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Cannes Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil eden diğer sanatçılara da teşekkür etti. Kılıçdaroğlu, “Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Kuru Otlar Üstüne’ filminde rol alan Mert Fırat, Hazar Ergüçlü ve Uğur Yücel’i de tebrik ediyorum. Ayrıca ‘Yolun Sonu’ filminde rol alan Haluk Bilginer ve ‘Bir Nefes Daha’ filminde rol alan Oyku Karayel’i de kutluyorum. Türk sinemasının bu başarıları, ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımızı artırıyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun bu paylaşımına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da destek verdi. İmamoğlu, “Ne güzel haber. Cannes Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu ödülünü alan Merve Dizdar’ı tebrik ediyorum. Türk sinemasının yükselen yıldızlarına başarılar diliyorum.” mesajını yayınladı.

Merve Dizdar kimdir?

Merve Dizdar, 1985 yılında İzmir’de doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu olan Dizdar, 2008 yılında “Sessiz Gemiler” adlı oyunla profesyonel tiyatro hayatına başladı. 2010 yılında “Leyla’nın Evi” adlı oyunla Afife Jale Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü aldı. 2012 yılında “Leyla ile Mecnun” dizisinde canlandırdığı İsmail Abi karakteriyle geniş bir hayran kitlesi edindi. 2014 yılında “İçerde” dizisinde rol aldı. 2016 yılında “Masum” dizisinde canlandırdığı Emel karakteriyle beğeni topladı. 2018 yılında “Bir Aşk İki Hayat” filminde başrol oynadı. 2021 yılında Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği “Kuru Otlar Üstüne” filminde rol aldı ve Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.