IŞİD’in elinde dokuz yıl boyunca tutulan altı Ezidi kadın kurtarıldı

IŞİD’in 2014 yılında Irak ve Suriye’de Ezidilere yönelik başlattığı sistematik ve eş zamanlı yok etme saldırıları, Birleşmiş Milletler tarafından soykırım olarak tanındı. IŞİD militanları, Ezidi kadın ve kız çocuklarını cinsel köle olarak kullanmakta, erkekleri ise öldürmekte veya sürgüne göndermekteydi. Bu vahşete maruz kalan binlerce Ezidi, yıllarca esaret altında yaşadı.

Ancak bazıları için umut ışığı sönmüyordu. Geçtiğimiz hafta, IŞİD’in elinde dokuz yıl boyunca tutulan altı Ezidi kadın, Irak’ın kuzeyindeki Sincar bölgesine dönebildi. Bu kadınların kurtarılması.

Kadınların kimlikleri gizli tutuluyor, ancak yaşadıkları dehşet verici deneyimler ortaya çıkıyor. IŞİD’in eline düştükten sonra defalarca satılan, tecavüze uğrayan, işkence gören ve ailelerinden koparılan bu kadınlar, hayatta kalmak için mücadele ettiler. Bazıları hamile kaldı ve çocuk doğurdular. Bazıları ise kaçma girişimlerinde bulundular.

Kadınların kurtarılması için çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan Ezidi Kurtarma Vakfı’nın başkanı Hüseyin Kasım, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, kadınların IŞİD’in son kalesi olan Suriye’nin İdlib kentinde bulunduklarını söyledi. Kasım, kadınların akrabalarının kendilerine ulaştığını ve vakfa haber verdiklerini belirtti.

“Kadınlarla iletişim kurduk ve onlara güvenli bir şekilde kaçmaları için yardım ettik. Sonra da Türkiye üzerinden Irak’a getirdik” diyen Kasım, kadınların psikolojik ve fiziksel durumlarının çok kötü olduğunu ifade etti. “Onlara tıbbi ve psikolojik destek sağlıyoruz. Ayrıca aileleriyle de buluşturduk” dedi.

Kasım, IŞİD’in elinde hala binlerce Ezidinin olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. “Bu kadınların kurtarılması bize umut verdi. Onları bulmak ve kurtarmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ezidilerin yaşadığı soykırım, Almanya Federal Meclisi tarafından da kabul edildi. 19 Ocak 2023 tarihinde oy birliğiyle geçen kararda, IŞİD’in işlediği suçların cezasız kalmayacağı taahhüdü verildi. Karar ayrıca Almanya’yı Ezidiler için daha çok sorumluluk üstlenmeye çağırdı. (NHY, Dış Haberler)