IŞİD, Mali’nin kuzeydoğusunda kontrolü genişletiyor

IŞİD’in bölgedeki yapılanması olan grup Büyük Sahra’daki İslam Devleti (BSİD) Tidermene bölgesinde kontrolü eline aldı.

IŞİD’ın bir kolu olan cihatçı grup Mali’de Tidermene’yi ele geçirerek bölgenin başkenti Menaka’yı daha da izole etti.

IŞİD’in bölgedeki yapılanması olan grup Büyük Sahra İslam Devleti (BSİD) olarak tanımlanıyor.

Tidermene’nin düşüşü, Büyük Sahra’da IŞİD’in Menaka’nın yaklaşık 75 kilometre kuzeyindeki birkaç bin nüfuslu kuzeydoğu köyünü ele geçirmek için aylarca süren çatışmaların ardından gerçekleşti.

Uluslararası basına yansıyan haberlere göre, köy Pazartesi gecesi (10 Nisan) ele geçirildi. Bölgenin tüm ana idari alt bölümleri artık örgütün kontrolü altında.

Menaka’ya çekilen kasabanın seçilmiş bir yetkilisi “Tidermene IŞİD’in eline geçti. Halka Kuran dağıtıyorlar (ve) kasabada silahlarla dolaşıyorlar” dedi.

Bir başka seçilmiş yetkili de cihatçıların köy sakinlerine her zamanki gibi işlerine devam etmelerini ancak “zekat” adı altında vergi ödemeye başlamaya hazır olmaları talimatını verdiklerini söyledi.

Yoğun çatışmalar

2022’nin başlarından bu yana Menaka ve daha batıdaki Gao bölgelerinde büyük bir BSİD saldırısı devam ediyor.

Bu bölgeler BSİT mensupları ile El Kaide bağlantılı İslam ve Müslümanları Destekleme Grubu (JNIM) ve 2015 yılında barış anlaşması imzalayan eski Tuareg bağımsızlık savaşçıları ve bir zamanlar bağımsızlık savaşçılarıyla savaşan sadıklar arasında yoğun çatışmalara sahne oldu.

Uzmanlar cihatçı grupların geçen yıl Fransız güçlerinin çekilmesiyle oluşan boşluğa adım attıklarını düşünüyor.

Şiddet olaylarında yüzlerce sivil öldürüldü ve topluluklar kitleler halinde yerlerinden edildi.

Bazıları sınırı geçerek Nijer’e kaçtı.

BM ve insan hakları örgütleri cihatçı grupların devlete yardım etmekle ya da kendi saflarına katılmayı reddetmekle suçladıkları topluluklara karşı cezalandırıcı saldırılar düzenlediğini söylüyor.

Şu anda Menaka’da bulunan bir Tidermene mültecisi, kasabanın eski bir JNIM kalesi olması nedeniyle, BSİD mensuplarının artık silah veya telsiz sahibi sivilleri aradıklarını söyledi.

Bir ordu yetkilisi Tidermene’nin ele geçirilmesiyle ilgili soruya “Mali ordusu Menaka’yı kontrol ediyor ve sivillerin korunmasını sağlıyor” yanıtını verdi. Silahlı gruplar ve Minusma askeri personeli de bölgede bulunuyor.