İnsan bedeninde yeni bir kas bulundu

Meğer alt çene kasımız üç tabakaymış. Bilim insanları insan bedeninde yeni bir kas buldu. Bulunan kasın çiğneme için hayati öneme sahip alt çenedeki bir kas olduğu belirtildi.

Eğer parmağınızı yanaklarınıza koyar ve dişlerinizi sıkarsanız, çene kasınızın katılaştığını hissedersiniz. İnsan anatomisi hakkında şimdiye kadarki bilimsel bilgimize göre, çene kası bir derin tabaka ve bir yapay tabakaya sahip olsa da, Annals of Anatomy dergisinde yayınlanan araştırma ortada üçüncü bir tabakanın varlığını ortaya koydu.

Aslında 1858’de Henry Gray tarafından yazılan İngiliz anatomi referans kitabı Gray’s Anatomy’nin 38 baskısında 3. bir tabakanın varlığına işaret edilmişti. Bundan önce de Almanya’da 1784’de yayınlanan Grundriss der Physiologie für Vorlesungen kitabında da aynı tabakadan bahsedilmişti. Ama şimdiye kadar uygun biçimde belirlenip tanımlanamamış ve her insanda olup olmadığı üzerinde düşünülmemişti.

Bilim insanları bu durumu açıklığa kavuşturmak için başladıkları araştırmada formaldehit içinde korunan 12 insan başını alıp parçalarına ayırarak inceledi. Ayrıca 16 yeni cesedi de CT scan kullanarak, son olarak da yaşayan insanların çenelerini MRI taramasıyla inceledi.

Sonuç çok şaşırtıcıydı. Aslında, araştırmaya katılan Basel Üniversitesi’nden Prof. Jens Christoph Türp’e göre, sanki yeni bir hayvan türü bulmuş gibi oldular. Araştırmalar alt çene kasında üçüncü bir tabakanın olduğunu gösterdi.

Araştırma raporunun başyazarı Basel Biyotıp Bölümü’nden Dr. Szilvia Mezey’e göre, bu kas parçası muhtemelen alt çeneyi sabitleştiriyor ve çeneyi geriye, kulaklara doğru çekebilecek tek parça olarak görünüyor.

Bu buluş insanlığın insan anatomi i hakkında hala bilmediği şeyler olabileceğini gösterdiği için büyük bir keşif olarak görülüyor.

Bilim insanları yeni bulunan çene kası tabakasına “Musculus masseter pars coronidea” adının verilmesini önerdi.